Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

V Česku byl potvrzen koronavirus: Viroložka řekla, jak se nenakazit a čím nahradit roušku

+ Dalších 8 fotografií
rozhovor
Česko potvrdilo 1. března 3 případy koronaviru, lidé si dělají zásoby potravin a vykoupili respirátory i dezinfekce. Taková panika není namístě, uklidňuje uznávaná viroložka Ruth Tachezy. Ve velkém rozhovoru pro eXtra.cz radí, jak se nákaze spolehlivě vyhnout a co dalšího se dá preventivně dělat, když není po ruce rouška.

Covid-19 je už v Česku. Itálie hlásí přes 500 nakažených, koronavirus už je také v Rakousku, Chorvatsku nebo Rumunsku. Způsobuje nemoc Covid-19 České nemocnice už testovaly desítky pacientů, v tuto chvíli jsou potvrzené tři případy.

Pandemický plán počítá až se 3 miliony nakažených, na nejhorší se připravuje i speciální armádní nemocnice v Orlických horách. "Problém je, že my nikdy nevíme přesně, který z pacientů může být infekční," řekla eXtra.cz viroložka Ruth Tachezy

label alt

Kdo je Ruth Tachezy

RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D. vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor molekulární biologie a genetika. Od roku 1998 vede Národní referenční laboratoř pro papillomaviry, do roku 2015 vedla laboratoř Molekulární epidemiologie virů v pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze. V současnosti stojí v čele výzkumné skupiny v Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy (Biocev) ve Vestci u Prahy. Výzkumu se věnuje také na Přírodovědecké fakultě UK, kde i přednáší.

Více o tématu

"Oni to také nemusí vědět. Stojí to na zodpovědnosti každého jedince, pokud se u něj vyskytnou symptomy, měl by to telefonicky nahlásit svému lékaři. A rovnou sám přiznat, z jaké destinace přicestoval, což už naznačí určitou spojitost," pokračuje. "Z té Itálie se koronavirus šíří poměrně rychle, je to dáno i dalšími okolnostmi, v současné době je to lyžařská sezona. Nemůžeme vyloučit, že u nás bude," přiznává Tachezy.

Nepanikařte

Češi si dělají zásoby trvanlivých potravin, silně nedostatkovým zbožím jsou respirátory, roušky a dezinfekce. K panickému vykupování obchodů ale podle Tachezy není důvod. "Momentálně bych necestovala. Pokud skutečně dojde k výskytu nákazy v Česku, nechodila bych na veřejné akce, na místa, kde je větší koncentrace lidí. Pokud by to bylo nutné, snažila bych se pořídit si roušku nebo jinou ochranu," radí, jak se vyhnout nákaze koronavirem.

Podomácku vyrobené roušky třeba z podprsenky, kterými už se jedna žena chlubila na sociálních sítích, jsou k ničemu. "Je potřeba, aby rouška nebo respirátor měl určité parametry," poznamenává viroložka, že alternativní prevencí je také častá osobní hygiena.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

Koronavirus by mohl dosáhnout vrcholu s koncem zimy, jeho šíření může na jaře postupně slábnout. „Doufáme, že koronavirus vymizí se změnou klimatu, tedy podnebních podmínek s příchodem jara. Chřipka má svá maxima od listopadu do února. Věřím, že by to mohlo směrem k létu postupně mizet,“ uzavřela Tachezy.

Veškeré informace o koronaviru čtěte ZDE

Související články

Další články