Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Hon na čarodějnice: Rusové v Česku se potýkají s nadávkami, ústrky i bojkotem

Majitelka ruského obchodu se potýká s odlivem zákazníků.
Zdroj: Facebook Šimon Sedláček
+ Další 4 fotografie
válka na ukrajině

Ruská agrese na Ukrajině má dopad rovněž na vztahy k lidem ruské národnosti. Ačkoli mnozí Rusové v České republice nemají s kroky prezidenta Vladimira Putina nic společného a s napadením Ukrajiny nesouhlasí, potýkají se s nadávkami a nevraživostí nebo snahou omezit jim přístup k některým službám. Zlost dopadá paradoxně i na samotné Ukrajince, kteří mluví podobnou řečí.

"NENÍ den, abych v práci neřešil alkoholiky, rváče, černé pasažéry, narkomany, ALE to, co se řešilo dnes, jsem ještě nezažil...," tak začíná facebookový status průvodčího Českých drah Martina Fojtíka. "Ukrajinští kluci odjíždějí na vojnu a rukují. Vezli jsme 4 mladíky, kterým nebylo moc do smíchu, vyřizuji jim jízdenky a oni se na něco ptají. Hodně lidí nerozezná rozdíl mezi ukrajinštinou a ruštinou. Jakmile jeden z těch kluků promluvil, několik lidí na ně začalo pokřikovat: Táhni domů, ty ruskej zmrde... atd. Nepomohlo ani, když jsem za ně řekl, že to nejsou Rusové ...," popisuje první příběh z vlaku.

Mladá holka brečela, že ji vyhodili z vlaku

Následně pokračuje další historkou: "Mladá holčina jela z Prahy do Hradce Králové. Lístek měla na slevu do 15 let a chtěla se prokázat nějakým dokladem. Protože byla cizinka, měla připravený pas. Měla smůlu, že si vedle ní všimli, že se znakem Ruské federace. Když jsem vešel do vozu, holka ubrečená šla proti mně a ptala se, co má dělat, že ji vyhodili z vozu a nadávali jí...."

Následuje třetí neradostný příběh: "Z Nymburka jsem vezl 3 starší chlapy v montérkách a s taškami. Neměli lístky a styděli se mluvit, protože mluvili rusky. Jeden něco zkoušel anglicky, ale pak mě chytil za ruku, odvedl na chodbu vozu a řekl, že lístky nemají a chtějí si je koupit. Omluvil se, že nechtěl mluvit před lidmi rusky, styděl se a měl strach. Mezi prodejem lístků se ptám, kam jedou, a on, že je dnes vyhodili z práce i ubytovny, protože jsou, kdo jsou. Takže jedou do Prahy a dál se uvidí..."

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

Majitelka obchodu přišla o zákazníky

Vzrůstající nevraživost vůči Rusům je v ČR znát od minulého týdne, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Faktem však je, že běžní lidé nemají s tímto aktem vůbec nic společného a mnoho z nich s chováním prezidenta Vladimira Putina a agresí vůči Ukrajině ani nesouhlasí.

Jednou z nich je Olga Jugasová, která v Boleslavově ulici v Praze vlastní malý obchod s potravinami. Je zoufalá z toho, že přišla o zákazníky. Pokud by ji vyhostili, chce přitom jet pomáhat na Ukrajinu.

Rusům vstup zakázán

Na jedné z lékařských ordinací se mělo objevit oznámení, jehož fotka koluje na sociálních sítích. Píše se v něm, že dál nebudou poskytovat ošetření "ruské verbeži", a to prý z hlediska morálních postojů. Na dveřích je nápis "Rusům vstup zakázán".

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy