Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Rusko zaútočilo na Ukrajinu: Stovky mrtvých! Výbuchy jsou slyšet i v Kyjevě

Válka na Ukrajině.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
Válka

Rusko plnou silou zaútočilo na Ukrajinu. Informace ve čtvrtek ráno potvrdil šéf ukrajinské diplomacie Dymytro Kuleba. Podle světových agentur jsou výbuchy slyšet hned v několika ukrajinských městech včetně Kyjeva. Ruský prezident Vladimir Putin podle všeho nařídil útok i na vojenské objekty i letiště. Ukrajina vyhlásila válečný stav. Tamní ministr vnitra prozradil, že je několik stovek mrtvých.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vpád do Ukrajiny. Ačkoliv sám zaútočil na suverénní stát, ve svém televizním projevu varoval zbytek světa, aby si pomoc Ukrajině rozmyslel. Ukrajinským vojákům navíc doporučil, aby složili zbraně a přestali bránit svou vlast.

„Okolnosti od Ruska vyžadují rozhodné kroky,“ uvedl Putin, který vyvrátil informace, že by měl v úmyslu okupovat celou Ukrajinu. „Spravedlnost a pravda je na ruské straně,“ prohlásil Putin s tím, že pouze nechce dopustit, aby se na Ukrajině objevily jaderné zbraně.

Putin vyhrožuje celému světu

Ačkoliv sám nařídil útok na Ukrajinu, odpovědnost za krveprolití je podle jeho slov na bedrech ukrajinských činitelů. „Nikdo by neměl pochybovat o tom, že přímé napadení naší země by vedlo pro jakéhokoli potenciálního agresora k jeho porážce a hrozivým důsledkům.“

Ačkoliv Putin tvrdí, že nemá v plánu obsadit celou Ukrajinu, výbuchy jsou slyšet už i v hlavním městě Ukrajiny. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyzval na svém facebookovém profilu všechny obyvatele města, aby zůstali doma a nepanikařili. „Nejhorším nepřítelem je nyní panika,“ napsal na Facebooku.

Tvrdé boje na východě Ukrajiny

Tvrdé boje aktuálně podle místních novinářů a agentury Interfax probíhají v ukrajinském přístavním městě Mariupol a Oděsa, kde se měli vylodit ruští vojáci. Silně má být ostřelováno i město Unian. Proruské separatistické jednotky začaly podle agentur útočit na ukrajinské vojáky.

Ačkoliv svědci mluví o dělostřeleckém útoku, ruské ministerstvo obrany tvrdí, že nepodniká žádné raketové, letecké ani dělostřelecké údery proti ukrajinským městům, napsala agentura RIA Novosti. Ukrajinský ministr zahraničí ale mluví o agresivní válce s tím, že se Ukrajina bude bránit a zvítězí.

Invazi odsoudili Fiala, Biden a další

Ruskou invazi na Ukrajinu ve čtvrtek ráno odsoudil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle něj je to barbarský akt agrese, rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelné a zcela v rozporu s mezinárodním právem.

Podle premiéra Petra Fialy je ruská invaze na Ukrajinu „naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce Evropské unie a NATO“. Na dnešních 11:00 svolal mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu, večer se v Bruselu zúčastní mimořádného jednání Evropské rady.

Prezident USA Joe Biden ve svém prohlášení uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin si zvolil předem plánovanou válku, která přinese katastrofické ztráty na životech a lidské utrpení. Pouze Rusko je podle Bidena zodpovědné za smrt a zkázu, jaké tento útok přinese, a USA a jejich spojenci odpoví společně a rozhodně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy