Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Ukrajinský prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 v ukrajinském městě Krivoj Rog. Zelenskyj je politik a herec.

Ukrajinský prezident Zelenskyj

V roce 2019 kandidoval Zelenskyj na ukrajinského prezidenta. Ve volbách získal téměř tři čtvrtiny hlasů, porazil dosavadního prezidenta Petra Porošenka a stal se hlavou Ukrajiny.

Zajímavostí je, že svou kandidaturu oznámil až na přelomu roku. Kandidaturu oznámil na Silvestra 2018 a už začátkem února 2019 byl favoritem předvolebních průzkumů. V prvním kole (31. března 2019) získal ze všech 39 kandidátů nejvíce hlasů (přes 30 %) a s úřadujícím prezidentem Porošenkem postoupil do kola druhého, kde dne 21. dubna 2019 získal 74 % hlasů a zvítězil.

Herecká kariéra

Předtím byl Zelenskyj známý jako herec, dabér, scenárista či televizní moderátor. Je zakladatelem produkční společností Kvartal 95.

Vystudoval právo na Kyjevské národní ekonomické univerzitě, ale v oboru svého studia nikdy nepracoval.

Na Ukrajině se stal známým díky účasti v pořadu Tanec s hvězdami. Hrál také v několika ruských filmech (například Láska ve velkém městě). Hrál v populárním komediálním seriálu Služebník lidu, kde ztvárnil roli středoškolského učitele dějepisu Vasilije Holoborodka, který se stane ukrajinským prezidentem.

Články