Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jevgenij Viktorovič Prigožin je ruský oligarcha blízký Vladimiru Putinovi (1952), přezdívaný „Putinův šéfkuchař“​, případně "Putinův řezník". Vlastní síť restaurací, cateringovou firmu, je rovněž zapojen do internetových aktivit proti Západu.

V březnu 2021 ho FBI zařadila kvůli spojení s žoldnéřskou Wagnerovou skupinou na svůj seznam nejhledanějších zločinců a vypsala odměnu 250 000 dolarů na jeho dopadení a zatčení. Evropská unie ho 2020 potrestala zmražením majetku za porušování zbraňového embarga v Libyi.

Narodil se 1. června 1961 v ruském Leningradu (dnes Petrohrad, tehdy SSSR).

Kariéra

1977 absolvoval sportovní internátní učiliště a věnoval se závodně běhu na lyžích. V 18 letech byl poprvé podmíněně odsouzen za krádež a 1981 dostal trest 13 let vězení za loupež a zapojení nezletilých do prostituce. Za mřížemi strávil 9 let. Po propuštění začal 1990 podnikat, nejprve ve stáncích s rychlým občerstvením. Se svým spolužákem z učiliště založil i síť supermarketů Kontrast, následně 1995 jednu z prvních luxusních restaurací v Petrohradu pod názvem Stará celnice.

1997 koupil a rekonstruoval starou loď a vytvořil z ní restauraci Nový ostrov, která se stala jedním z nejmódnějších petrohradských míst. 2001 zde večeřel Putin s francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem (†2019) a Prigožin je osobně obsluhoval. 2002 se zde Putin setkal s americkým prezidentem Georgem W. Bushem (1946) a o rok později zde oslavil své narozeniny. Prigožin od té doby podnikal samostatně v oboru VIP služeb a např. 2008 zajišťoval hostinu při prezidentské inauguraci Dmitrije Medveděva (1965). Od 2009 vlastní jedinou soukromou restauraci v budově Ruského parlamentu.

Díky svému přátelství s Putinem se stal dodavatelem hotových jídel pro ruské ministerstvo obrany i moskevské školy. Od 2012 je navíc dodavatelem jídla pro některé armádní jednotky (jen v uvedeném roce dosáhly zakázky hodnoty 1,2 miliard dolarů). Jeho firmy postupně získaly kontrakty na zajišťování topení, zdravotní péče, úklidu, výstavbu kasáren a mají téměř monopolní postavení v sektoru veřejných zakázek.

2017 premiér Medveděv vydal vládní výnos, kterým povolil skrýt informace o zmiňovaných kontraktech s armádou z důvodu ochrany národní bezpečnosti.

Přátelil se s Romanem Cepovem (†2004), velitelem Putinovy ochranky v Petrohradu v době, kdy byl v tomto městě náměstkem primátora. Dle časopisu Forbes je rovněž přítelem velitele Národní gardy a bývalého velitele prezidentské ochranky Viktora Zolotova (1954).

2012 jeho lidé vytvořili televizní dokumenty, které měly diskreditovat opoziční vůdce.

2013 založil, a prostřednictvím své firmy LLC Concord Management and Consulting údajně řídí a financuje, petrohradskou "továrnu trollů" zvanou Agentura pro výzkum internetu.Vyslal do USA své lidi, aby tam natočili film o ruských emigrantech, kteří trpí steskem po domově. Tehdy spustil i projekty posilující ruský vliv na Krymu a Ukrajině.

V září 2022 se v prohlášení vydaném jím vlastněnou cateringovou společností Concord veřejně přiznal k založení Wagnerovy skupiny. Přiznání přišlo krátce poté, co virální video, zřejmě uniklé z jeho týmu, ukázalo, jak uvnitř věznice rekrutuje odsouzené pro boje na Ukrajině.

Tím se potvrdilo dlouhodobé podezření, že je s tímto žoldnéřským polovojenským seskupením, které se etablovalo v Sýrii + zasahovalo do konfliktu v separatistických regionech na východní Ukrajině, těsně spojen.

Prigožinovy aktivity se rovněž rozšířily do nejméně deseti afrických zemí, kde nabízel své bezpečnostní služby, výcvik v oblasti zbraní, těžební práva a další obchodní příležitosti.

V dubnu 2017 byla v Praze založena pobočka společnosti LinBurg Industries Ltd., která se tak stala první firmou propojenou s Prigožinem v EU.

2012 přestěhoval do své petrohradské rezidence, kde má k dispozici i heliport. Kromě toho vlastní soukromé tryskové letadlo a jachtu o délce 37 m. Jeho majetek je odhadován na více než jednu miliardu dolarů.

V USA je stíhán za financování a organizaci operací, jejichž cílem je zasahovat do politických procesů a voleb, včetně těch prezidentských, a další kriminální činy, včetně krádeže osobních údajů.

Kudla do zad pro Putina: Šéf wagnerovců Prigožin ohledně Ukrajiny otočil, chce konec války

Boj o moc nad Moskvou už začal. Putina chtějí sesadit jeho podřízení, teď ale válčí mezi sebou, říkají analytici

Osobní život

Otec mu zemřel, když byl ještě dítě, matka pracovala v nemocnici.

Je mj. držitelem řádů Za zásluhy o vlast 4. třídy (2014) a Hrdina Ruské federace (2022).

S podnikatelkou Ljubou Valentinovnou Prigožinovou, která vlastní síť butiků a wellnes center, má dceru Polinu (1992) a syna Pavla (1996 nebo 1998).

Články