Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Třetina lidí je nezodpovědná, připravujeme se na příval pacientů, hlásí šéf nemocnice Šimánek

Zdroj: archiv
koronavirus
Denní přírůstek nakažených Covidem-19 atakuje desetitisícovou hranici, nemoc se nejrychleji šíří v okrese Plzeň-sever, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přibližně 610 nakažených na 100.000 obyvatel. „Intenzivně se připravujeme na příval pacientů, obávám se ale, že dojde k naplnění všech našich kapacit,“ uvedl pro eXtra.cz MUDr. Václav Šimánek, ředitel Fakultní nemocnice Plzeň.

Česká republika je ve válce s koronavirem, od středy platí přísná vládní opatření. Uzavřeny jsou základní školy, restaurace, začal platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Už v úterý se přitom rozšířila povinnost nosit roušku i na zastávkách veřejné dopravy a na nástupištích.

Varování lékařů: Zákeřný virus paralyzuje ČR, chraňte se!

Pozorně čtěte tuto výzvu českých lékařů. Covid-19 nesmí nikdo podceňovat. Čas na legraci vypršel, ČR bojuje se smrtícím virem. Česká lékařská komora pro všechny občany připravila zcela zásadní prohlášení:

Nepodceňujte nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než chřipka a ukazuje se, že zanechává trvalé poškození zdraví i u mladých jedinců.

Roste počet nakažených osob i pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, a to včetně intenzivní péče. VÝRAZNĚ SE ZVYŠUJE POČET MRTVÝCH.

Dramaticky roste počet nakažených lékařů. Nemocnice se dostávají na kritickou linii. Máme tu situaci, kterou známe z jarních měsíců z Itálie a Španělska.

Respektujte pravidlo tří R: ČISTÉ RUCE, NASAZENÉ ROUŠKY a ROZESTUPY. Je tu ještě jedno R – používejte svůj ROZUM. To, že něco není zakázáno, ještě neznamená, že to musíme nyní dělat.

Nepropadejte panice, pokud jste nemocní, nebojte se zajít k lékaři, abyste něco nezanedbali. Při dodržování protiepidemických opatření jsou nemocnice i ambulance soukromých lékařů bezpečným místem.

NEVĚŘTE TĚM, KTEŘÍ SITUACI ZLEHČUJÍ A PODCEŇUJÍ.

Více o tématu

Přesto budou nakažení novým typem koronaviru podle ministra zdravotnictvím Romana Prymuly přibývat ještě deset dní až dva týdny. „S vládními opatřeními rozhodně souhlasím a považuji je v současné době za dostatečná. Doufám, že nepřijde lockdown, ale nechávám to na odbornících,“ říká šéf plzeňské fakultní nemocnice Šimánek.

Velkým problémem je podle něj nezodpovědnost lidí. „Souhlasím s panem premiérem, že třetina lidí této země je stále nezodpovědná a neuvědomuje si riziko, které podstupují. Stačí se podívat na lidi, jak nenosí ochranné prostředky, jak situaci bagatelizují a svým chováním navádí ostatní, aby ta opatření nedodržovali. Doufám, že se to všechno změní.“

Obavy z návalu pacientů

Lékařů a zdravotníků má FN Plzeň aktuálně dostat. „Počínaje pondělkem jsme omezili operační zákroky, které nejsou urgentní. Ušetřili jsme tak jednu lůžkovou stanici a zdravotnický personál. Teď uvidíme, jak to všechno bude a jak ta čísla porostou. Obávám se nicméně toho, že se bude zvyšovat počet zaměstnanců v karanténě nebo těch, kteří budou infikovaní,“ doplnil.

„Samozřejmě se připravujeme na přival pacientů s koronavirem. Nyní můžeme navýšit kapacitu až na 125 lůžek pro pacienty s koronavirem. Zároveň vše přizpůsobujeme tomu, abychom mohli poskytnout 50 lůžek pro pacienty, kteří vyžadují intenzivní péči. Obávám se však, že dojde k zaplnění všech kapacit,“ uvádí Šimánek.

VŠE O BOJI S KORONAVIREM NAJDETE ZDE.

Související články

Další články