Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Zpověď zoufalé maminky: Její holčička (2) leží na JIP, trpí syndromem covidu, o kterém se nemluví

Zdroj: archiv Lucie M.
nemoc
Maminka jménem Lucie M. se na sociálních sítích podělila o nešťastný příběh své teprve dvouleté dcerky. Holčička se patrně nakazila nemocí covid-19 a ačkoliv byla zpočátku bezpříznaková, její stav se rychle zhoršil. Od horeček, které vedly lékaře k domnění, že jde o angínu, po naprosté vyčerpání a hospitalizaci na JIP. Za vším má stát syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi, který se u dětí k nemoci váže.

Maminka dvouleté holčičky zveřejnila fotografie a příspěvek za účelem varování veřejnosti. Chce rozšířit povědomí o syndromu, který se ke covidu-19 u dětí váže a o kterém moc lidí neví. „Tak i nás nakonec pravděpodobně dostihl covid, i když nevím kdy. Jediné, co vím, je to, že moje dvouletá holčička leží v Motole na JIP s tzv. syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s virem SARS-CoV-2 u dětí,“ napsala na sociální síť.

„Nejhorší na tom je, že se o něm nemluví a nejde včas rozpoznat příznaky, které bohužel připomínají další běžné onemocnění. U nás to začalo vysokou horečkou, které nikdo nevěnoval pozornost (měla i 41), když nezabíraly antibiotika, jelikož se předpokládalo, že má angínu a nedařilo se srazit teploty ani obklady a sprchováním,“ napsala zoufalá maminka Lucie.

V následujících dnech se stav holčičky výrazně zhoršil. „Čtvrtý den už jsem měla doma hadrovou panenku, která nejedla, nekomunikovala, bolela ji hlava a bříško, přidal se průjem. Nejhorší na tom je, že doktoři začínají přemýšlet o této variantě až tehdy, pokud má dítě horečky minimálně 3 dny! Takže jste v podstatě bezmocní. Nehledě na to, že o syndromu se v podstatě moc neví, jenom to, že zasahuje srdce, to má dcerka slabé a čekáme co bude dál,“ svěřila veřejnosti Lucie.

Budoucnost a varování

Holčičku nyní čeká ještě několik nepříjemných týdnů. „Čekají nás 2–3 týdny hospitalizace a kontrola na kardio každé 3 měsíce. Bohužel až tady v Motole jsem zjistila, jak je celá věc s covidem vážná. Doteď jsem ji nevěnovala až takové pozornosti, jelikož už mám taky všech opatření dost. Ale pohled na další děti, které jsou pozitivní a jsou pak na ARU, vás nutí celou věc přehodnotit,“ napsala Lucie.

Nyní se maminka hospitalizované holčičky snaží rozšířit povědomí o syndromu, který její dceru postihl. „Celou dobu se tvrdilo, jak jsou děti mimo rizikovou skupinu, ale tady vidím pravý opak!!! Prosím, buďte na sebe i své děti opatrní a hlavně opravdu snažte se dodržovat opatření a hygienu, je to důležité! Není nic horšího, než mít před sebou vyřízené dítě, se kterým strávíte třeba 3 týdny ve špitále. Bohužel ještě nevíme, kde k tomu přišla, ale byla absolutně bez příznaků a my jsme také byli v pořádku,“ urguje veřejnost Lucie.

Pro lepší orientaci připsala Lucie i příznaky spojené se syndromem. Těmi jsou vysoké horečky, bolest bříška, vyrážka, průjem, zvracení, zánět spojivek.

Související články

Další články