Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Testy na koronavirus byly negativní: Češi evakuovaní z Wu-chanu budou propuštěni z karantény

Zdroj: archiv @gokuxd123
+ Dalších 5 fotografií
covid-19
Vládní speciál s celkem 5 Čechy přiletěl do Česka z koronavirem zamořeného Wu-chanu 3. února. Odtud byli všichni převezeni do Nemocnice Na Bulovce, kde bylo testy prokázáno, že Covidem-19 není nakažen ani jeden Čech. I tak ale museli strávit 14 dní v karanténě, z níž budou v pondělí konečně propuštěni. Informovala o tom televize Nova.

„Pětice pacientů, která je aktuálně v Nemocnici Na Bulovce, by podle předběžných předpokladů měla být propuštěna v pondělí,“ oznámil mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík. Nemocnici tak opustí po čtrnáctidenní karanténě.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Všichni jsou zcela zdrávi a už se nemohou dočkat, až se uvidí se svými blízkými. „Jsou naprosto zdrávi, i z hlediska jejich psychiky je všechno naprosto v pořádku. V pátek jsem se s nimi osobně setkal a všichni mají dobrou náladu a už se všichni těší domů za svými rodinami,“ řekl mluvčí nemocnice Filip Řepa.

Karina Pekárková, matka studenta Daniela Pekárka, televizi Nova sdělila, že její syn si v karanténě neměl na co stěžovat. „Sestřičky cokoli, vyšly jim vstříc. Ani jednou neřekl, že by si na něco stěžoval, byl tam spokojený. V pondělí pro něj jedeme. Vlakem nepojede, jedeme autem,“ vysvětlila.

Na koronavirus s názvem Covid-19 bylo dosud v Česku testováno celkem 75 osob, u žádné z nich nákaza naštěstí nebyla potvrzena. Zdraví evakuovaní Češi se už za pouhých několik hodin dočkají svých rodin.

Související články

Další články