Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Bez omezení bude možné vycestovat do 7 zemí: Petříček představil systém semafor

Bez omezení bude možné vycestovat do 7 zemí: Petříček představil systém semafor
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Cestování
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce v pondělí vládě představit systém semafor. Podle tohoto systému by mohli Češi už za dva týdny vycestovat do ciziny. Vyrazit by mohli hned do sedmi různých zemí, aniž by potřebovali negativní test na koronavirus. Kterých států se to týká?

Na pondělním jednání chce ministr zahraničí Tomáš Petříček představit vládě program semafor, podle kterého by Češi mohli vycestovat do zahraničních států. Všechny státy světa budou rozděleny do tří kategorií - zelená, žlutá a červená.

Cestování do ciziny bez testů

Do zelené kategorie bylo vybráno sedm států, kam Češi budou moci vycestovat bez nutnosti mít negativní test na koronavirus a zároveň ho nebudou potřebovat ani při návratu. Po překročení hranic nebude nutná ani čtrnáctidenní karanténa. "Mělo by jít o Rakousko, Maďarsko, Německo, Slovinsko, Chorvatsko, Řecko a Bulharsko," sdělil Petříček pro portál iDnes.cz.

Tři kategorie

Rozdělení států do tří kategorií se bude odvíjet od epidemiologické situace v dané zemi. Také bude záležet, v jaké zóně cílová destinace leží, od čehož se budou zase odvíjet pravidla pro cestování pro Čechy. Stejná pravidla budou platit i pro příjezd cizinců do Česka.

Pro cesty do i ze zelených zón nebudou muset mít lidé negativní test na koronavirus a není potřeba uvádět důvody vycestování. Jestliže se někdo vrátí ze země ve žluté kategorii, musí podstoupit test na covid-19, případně strávit dva týdny v karanténě. Do států, které budou v červené kategorii, se nesmí cestovat vůbec.

"Na systému jsme pracovali s ministerstvy zdravotnictví a vnitra a hlavně s hygieniky a epidemiology. Cílem je umožnit našim občanům cestování do zahraničí a zároveň umožnit turistům vstup do naší země," vysvětlil Petříček.

Podle jeho slov by systém měl začít fungovat od 15. června. Rozdělení států na tři kategorie se bude postupně měnit podle vývoje koronavirové situace v jednotlivých státech. Když někde naroste počet nakažených, stát se přesune do horší kategorie. O vstupu do okolních států ministerstvo zahraničí stále vyjednává.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy