Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Rekordní čísla děsí Česko: S koronavirem se naučíme žít, budou další vlny, říká lékař Zima

Rekordní čísla děsí Česko: S koronavirem se naučíme žít, budou další vlny, říká lékař Zima
Zdroj: Facebook
+ Další 2 fotografie
Koronavirus a my
Počet nových přírůstků nakažených koronavirem roste a někteří lidé začínají mít strach. Za středu pak přibylo rekordních 650 nakažených, což je přibližně o 150 víc, než bylo předchozí nejvyšší číslo. Rektor Univerzity Karlovy a biochemik Tomáš Zima (54) ale nevidí situaci tak černě. Podle něj se více testuje, zároveň ale přiznal, že za nárůstem stojí i to, že se lidé častěji setkávají. „Budeme se muset naučit s tím virem žít,“ předvídá zkušený lékař.

Co podle vás znamená rekordní nárůst nakažených?

"Že se více testuje a lidé se spolu také více setkávají. Ten vir tady je a bude, vakcína nás nespasí. Je důležité zachovávat hygienická opatření, vzdálenost, vyhýbat se místům, kde je nevětraný prostor a prostě se s tím virem naučit žít, tak jako žijeme po staletí s chřipkou. Jinak se tu akorát utestujeme."

Smutný koronavirový rekord

Současná čísla kolem koronaviru vyvolávají u části veřejnosti obavy. Ve středu 2. září zaznamenala Česká republika smutný rekord. Rekordní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19 poprvé přesáhl hranici 600 za jeden den. Ve středu přibylo 650 nakažených. Česko má nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Denní přírůstky nových případů nemoci na milion obyvatel jsou za minulý týden na Slovensku či v Německu či na Slovensku přibližně třetinové.

Více o tématu

Co podle vás teď bude následovat?

"Myslím si, že hygienická služba nebude zvládat dohledat všechny nakažené, a to ani s pomocí armády mediků. Nakonec zjistíme, že jsme se vlastně všichni s někým setkali. Ty počty budou samozřejmě narůstat, protože se lidé budou setkávat a bude se víc testovat. Pokud ale všechny zavřeme doma, jako tomu bylo na jaře, tak se šíření omezí pouze do momentu, než se zase lidé pustí ven. Pak se to rozjede znovu."

Myslíte, že dojde opět k podobným restrikcím?

"Já bych si přál, a to říkají všechny lékařské autority, aby se to neřešilo plošně, protože se ukázalo, že to efekt nemá. Ten to mělo možná na začátku, když jsme nevěděli, co koronavirus způsobuje. Myslím, že by to mělo být řešeno na lokální úrovni a omezit tu nákazu, aby se víc nešířila, ale zároveň se musíme naučit s tím virem žít."

Takže souhlasíte se současným postupem vlády?

"Souhlasím s paní hygieničkou Jarmilou Rážovou, že se to má řešit v lokálních místech. To je určitě správný postup. Ale určitě by se dohledávání nakažených mělo zaměřit spíš na kontakty, které jsou důležité pro infrastrukturu státu, jako například zdravotnická a sociální zařízení nebo vláda. Rozhodně bych netrasoval všechny osoby, které se někdy s někým mohly setkat. To je prostě nezvladatelné."

Současná čísla ukazují rekordní nárůst nakažených. Je to druhá vlna?

"Může to tak vypadat, protože se teď lidé častěji schází a logicky ten nárůst tam je, ale já bych neřekl, že jde o druhou vlnu. Podobných vln bude nejspíš ještě několik. Důležité je ale říct, že je více pozitivních případů než opravdu nemocných, kteří jeví příznaky. Navíc počet vážně nemocných se pohybuje kolem třiceti. Hlavní pak je, že podle statistik žádný člověk v Česku na koronavirus nezemřel."

VŠE O KORONAVIRU V ČESKU NAJDETE ZDE.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy