Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Česká epidemioložka a hygienička Jarmila Rážová se narodila 14. září 1961. V březnu 2020 byla Rážová pověřená funkcí hlavní hygieničky ČR. Její předchůdkyní na tomto postu byla Eva Gottvaldová. Dne 22. června 2020 ji vláda ČR do funkce hlavní hygieničky jmenovala.

Kariéra

Doktorka Rážová má atestace z epidemiologie a veřejného zdravotnictví. Vystudovala obor hygiena v rámci doktorského programu na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a na Stanfordské univerzitě v USA.

Hygieničku začala vykonávat v Okresní hygienické stanici v Nymburku a ve Středočeské krajské hygienické stanici. V letech 2003 až 2007 byla zaměstnankyní ministerstva zdravotnictví. Konkrétně byla vedoucí oddělení a zástupkyní ředitelky odboru. V roce 2008 se stala náměstkyní ředitele Státního zdravotního ústavu. O rok později se pak stala náměstkyní pro odbornou činnost Hygienické stanice hl. m. Prahy. Vedla odbor hygieny dětí a mladistvých.

Koronavirus

Na začátku září 2020 měla hlavní hygienička Jarmila Rážová pozitivní test na koronavirus Dle vyjádření mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové byla bezprostředně po tomto zjištění v domácí izolaci a hygienici ihned začali dohledávat lidi, kteří s ní byli v delším a bližším kontaktu.

Na začátku října uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), že Rážová měla těžký průběh nemoci covid-19. Problémy s hlasem u ní přetrvaly i poté, co měla už testy negativní. Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že ji zdraví už dovolilo zapojit se znovu do pracovního procesu.

Články