Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Partička Čechů a Slováků zachráněna z Číny: Cestovali v letadle s nákazou, jsou v karanténě

Zdroj: archiv @gokuxd123
+ Dalších 15 fotografií
Koronavirus
Krátce po nedělní půlnoci přistálo na letišti Václava Havla letadlo, které přepravovalo pětici Čechů a dva Slováky, kteří byli zachráněni z Číny, kde aktuálně řádí zákeřný koronavirus. Pětice Čechů byla transportována do Nemocnice Na Bulovce a následně byla umístěna do karantény. Nyní budou čekat na testy, které by měly vyvrátit nákazu koronavirem. Slováky si vyzvedla sanitka, která je odvezla do Banské Bystrice.

Půl hodiny po půlnoci z neděle na pondělí dorazilo na letiště v pražské Ruzyni letadlo, které sem dopravilo evakuované z čínského města Wu-Chan. Na palubě bylo pět Čechů a dva Slováci.

Převoz do Česka

České vládě se podařilo zachránit z Wu-Chanu, které je ohniskem epidemie nového koronaviru, pět Čechů a dva Slováky. Z Číny letěli do Francie a odtamtud do Bruselu. Společně s nimi cestovalo dalších 36 lidí, kteří mají potencionální symptomy nákazy.

Do Prahy z Bruselu se evakuovaní dostali vládním speciálem, který přistál na Terminál 4, jež je spravovaný ministerstvem obrany. Na letišti Václava Havla si Čechy převzal speciální vůz Atego pražské zdravotnické záchranné služby. Za doprovodu policejních aut byli převezeni na Bulovku. Slováky převezla sanitka do nemocnice v Banské Bystrici.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Na Bulovce čeká pro evakuované speciální karanténa. Nyní čekají na výsledky testů a v karanténě zůstanou po dobu dvou týdnů i pokud budou výsledky negativní.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že úřad eviduje dalších sto občanů, kteří by se chtěli vrátit domů z Číny.

Související články

Další články