Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Koronavirus: Může patogen do Česka přicestovat v balíčku z Číny? Zeptali jsme se viroložky

+ Dalších 12 fotografií
Nový čínský koronavirus je v tuto chvíli velké téma i pro miliony Evropanů. Čechy zajímá, zda je bezpečné dále cestovat do asijských států. Také se čtenáři ptají, zda se koronavirus může šířit pomocí klimatizace. Může se virus do Česka dostat pomocí zásilkové služby? Zeptali jsme se doktorky biologie Ruth Tachezy.

Dojeli jsme do centra BIOCEV (Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci) a vyzpovídali RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., která je vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie na UK.

BIOCEV

BIOCEV je mezinárodní výzkumné centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci, ve kterém pracuje více než 500 vědců a studentů z celého světa. Jejich cílem je objasnit vznik závažných onemocnění jako rakovina, HIV nebo cukrovka, a na základě těchto poznatků navrhnout nové léky a léčebné postupy. Jedna z protinádorových látek z laboratoří centra BIOCEV se už několik měsíců úspěšně testuje na pacientech ve VFN v Praze. Velmi pozitivní efekt má u nemocných s karcinomem ledvin. Více najdete na webové stránce biocev.eu.

Nejvíce vás zajímalo, zda je bezpečné v tuto chvíli létat do asijských destinací na dovolenou. Expertka je toho názoru, že není dobré se pohybovat v dopravních uzlech, kde mohou cestovat Číňané z nakažených oblastí. Pokud je to možné, tak by cestu odložila na jiný termín.

Také vás zajímalo, zda se koronavirus může do České republiky dostat v balíčku od zásilkové služby. Expertka to považuje za krajně nepravděpodobné. „Jsou studie prováděné na SARS a MERS. Roli hraje celá řada faktorů. Důležitá je teplota a vlhkost. Jestliže teplota klesne či stoupne mimo rozmezí 22 a 25 stupňů Celsia, tak životnost viru dramaticky klesá,“ říká Ruth Tachezy. Třeba AliExpress posílá vše na lodi, proto to jde tak dlouho. Viroložka je přesvědčená, že virus takovou cestu nepřežije.

Může se koronavirus šířit pomocí klimatizace? „Na to zatím nemůžeme dát přesvědčivou odpověď. Jisté je, že virus se šíří blízkým kontaktem. Šíření pomocí klimatizace je vždy diskutabilní. Vyloučit se to ale zatím nedá,“ tvrdí viroložka.

Nebezpečná je i chřipka či spalničky

Podle Ruth Tachezy je vysoce pravděpodobné, že počet nemocných i obětí se bude ještě zvyšovat. O viru toho v tuto chvíli víme pořád hodně málo. Expertka ale připomíná, že v Česku zabíjí i chřipka a vrací se spalničky kvůli tomu, že mnoho lidí odmítá očkování. Podívejte se na celý rozhovor.

Vývoj čínského koronaviru

Související články

Další články