Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Slovensko zařadilo Česko na seznam rizikových zemí: Koho čeká test a karanténa

Slovensko zařadilo Česko na seznam rizikových zemí: Koho čeká test a karanténa
Zdroj:
koronavirus
Kvůli zhoršující se situaci ohledně koronaviru v Česku zpřísňují okolní země nařízení. Nejdříve zařadilo ČR na seznam rizikových zemí Švýcarsko a nyní už i Slovensko. Pro vycestování do Švýcarska od pondělí nestačí negativní test, lidé musí do karantény. Slovensko zařadí Česko mezi rizikové země od pátku. Rozhodl o tom slovenský krizový štáb.

Od pátku 18. září Slovensko zařadí Česko s ohledem na situaci kolem koronaviru mezi rizikové země, rozhodl tamní krizový štáb. Při návratu slovenských občanů z ČR do vlasti bude třeba test na koronavirus nebo karanténa.

"Vzhledem k současné situaci ohledně zvýšeného výskytu onemocnění v evropských zemích doporučujeme všem občanům ČR dobře zvážit cestování do rizikových oblastí, které mají vyšší počty případů onemocnění. Při cestách je nutné dbát na ochranu sebe a svého okolí a řídit se důsledně pravidly v dané zemi," uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Co se týká nového nařízení ohledně Slovenska, výjimku dostanou ti, kteří pracují ve vzdálenosti do 30 kilometrů od slovenských hranic, tzv. pendleři. Platí to tedy pro studenty, pedagogy, výzkumníky, farmáře, zdravotníky, sociální pracovníky a pracovníky kritické infrastruktury a sportovce či umělce.

Ostatní Slováci vracející se z Česka budou muset do 72 hodin po návratu předložit negativní test nebo nastoupit do pětidenní karantény. Od pondělí zařadilo Česko na seznam rizikových zemí i Švýcarsko.

To v praxi znamená, že Češi, kteří přicestují do Švýcarska, musí podstoupit deset dní karantény. Češi mohou Švýcarskem projet, ale pouze 24 hodin po vstupu do země. Naopak Rumunsko se vrací mezi země s nízkým rizikem nákazy koronavirem.

V pondělí na tiskové konference ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že se změní systém karantén. "Chceme, aby se eliminovaly bezrizikové karantény – například když se někdo setká s pozitivně testovaným, ale oba v tu chvíli měli roušku či respirátor," sdělil Vojtěch.

"Na čtvrtek svolávám Ústřední epidemiologickou komisi. Je to klíčová platforma, na které se potkávají odborníci a zástupci ministerstev. Členem je také vedoucí české kanceláře WHO. Hlavním cílem je sdílení aktuálních informací týkající se řešení epidemie koronaviru," dodal ministr zdravotnictví na Twitteru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy