Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Přeplnění nemocnic je nevyhnutelné, mám strach z kolapsu zdravotnictví, obává se hlava lékařské komory

Přeplnění nemocnic je nevyhnutelné, mám strach z kolapsu zdravotnictví, obává se hlava lékařské komory
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Koronavirus v Česku nabírá neudržitelných rozměrů a nakažení začínají plnit nemocnice závratnou rychlostí. Už nyní je prakticky jasné, že dojde na vyčerpání kapacit a vláda tak začíná narychlo řešit, kam s dalšími pacienty. Ani to ale netrápí prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka tak, jako nedostatek lékařů. Hrozí totiž, že za měsíc bude až 40 tisíc nakažených zdravotníků, což je čtvrtina z celkového počtu. O pacienty by se tak neměl kdo starat doktoři by se museli rozhodovat, kdo má větší šanci na přežití.

Česko prakticky každý den překonává koronavirové rekordy, někteří lidé ale berou nemoc na lehkou váhu. Je situace opravdu tak vážná?

Situace je mimořádně vážná, neboť každých deset dní se nám zdvojnásobuje počet nakažených, hospitalizovaných i mrtvých. Stejné je to i u zdravotníků. Před dvěma týdny jsme měli 136 úmrtí s koronavirem, minulý týden zemřelo 256 lidí a tento týden jen za první tři dny máme 142 zemřelých. To znamená, že pravděpodobně tento týden zemře s koronavirem 350 - 400 lidí. Je tedy matematická jistota, že se na nemocnice valí lavina pacientů, z nichž přibližně pětina bude ve vážném stavu.

Mohou tomu zabránit přísnější nařízení vlády, která platí od středy?

Pokud zavedete jakékoliv protiepidemické opatření, tak potrvá přibližně dva týdny, než se to začne projevovat na počtu nakažených. Na množství pacientů se to ukáže až o týden později a na počtu zemřelých až za další týden. Vláda přitom zavedla přísnější opatření teprve až včera, očkávám tedy, že nátlak na nemocnice je naprosto nevyhnutelný.

Co je nutné k tomu, abychom takový scénář zvládli a čísla srazili?

Musíme být disciplinovaní, dodržovat veškerá hygienická opatření a měli bychom být opatrní na sebe i ohleduplní na ostatní. Proto bych chtěl vyzvat všechny, aby nosili roušky na veřejnosti, zejména ve městech i na ulici. Aby omezili své aktivity na cestu z práce do práce a pouze nutné nákupy. Lidé by měli vycházet jen na procházky do přírody, ale v žádném případě by se neměli shlukovat. Nemusíme přeci čekat na to, až nám vláda nařídí zákaz vycházení. Já doufám, že lidé pochopí, že ta situace je opravdu vážná.

Jak se na mimořádně kritické období připravují nemocnice?

Zatím je pro pacienty vymezeno deset tisíc lůžek, ale samozřejmě se budou uvolňovat další. Dochází k rušení veškeré odkladné zdravotní péče, aby se ty kapacity připravily. Navíc jsou v plánu impovizovaná zdravotní místa, jako například armádní nemocnice. Případný nedostatek lůžek ale není ten největší problém.

Co máte na mysli?

To, co mě nejvíc trápí, je nedostatek personálu. V současnosti máme 1200 nemocných lékařů a celkový počet infikovaných zdravotníků je přes pět a půl tisíce. Ty počty se navíc každých deset dní zdvojnásobují. Tímhle tempem bychom mohli mít za měsíc až 40 tisíc nakažených zdravotníků z celkových 200 tisíc! V takovém případě by zdravotnický systém úplně zkolaboval. Lékaři přitom nejsou zastupitelní, jelikož jde o velice specializovaný obor.

Jak tuto situaci řešíte?

Dnes jsem otevřeně požádal české zdravotníky, co pracují v zahraničí, aby se alespoň na čas vrátili na pomoc své zemi. Já bohužel nemám jejich přesný počet, ani nevím, zda se má prosba dostane ke všem, ale už nyní se mi ozvalo několik jednotlivců, čehož si moc cením. Bude potřeba každý člověk, protože se nechceme dostat do situace, kdy bychom museli ze třech pacientů vybírat, kdo přežije, protože máme jen jedno volné místo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy