Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Krásná farářka ze StarDance promluvila o celibátu: Může mít vůbec chlapa?

Marek Dědík a Martina Viktorie Kopecká ve StarDance 2021.
Zdroj: Se souhlasem ČT / koláž eXtra.cz
+ Dalších 7 fotografií
rozhovor

Jedenáctá řada StarDance tu s námi bude deset sobotních večerů a opět se v ní bude o přízeň diváků uchází deset tanečních párů. Pojďme si je postupně představit. Jako první se podívejme na farářku Martinu Viktorii Kopeckou (35), která tančí s Markem Dědíkem (38). Jak se vám líbil jejich první tanec?

Martina Viktorie Kopecká je vůbec první farářka, která se do taneční show StarDance zapojila. V rámci prvního tanečního večera StarDance zatančila se svým partnerem Markem Dědíkem valčík na píseň Most přes minulost.

Jak reagují její kolegové?

Jak na její účast reagují její kolegové duchovní a lidé, kteří chodí do kostela? „Kolegové mě v tom podporují, já stále počítám s tím, že po sobotní premiéře přijdu v neděli do kostela, takže nepotřebuji žádné úlevy. Diskuze na sociálních sítích jsem přestala číst, protože to pro mě bylo čas od času zraňující, nicméně mnohem více převažovaly pozitivní ohlasy nad kritikou,“ svěřila se farářka Církve československé husitské, která po gymnáziu pracovala v nadnárodní korporaci. Poté vystudovala psychologii v kombinaci se speciální pedagogikou a na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy i teologii. Její cesta k farářskému rouchu tak nebyla vůbec přímá.

Nekonvenční farář nemusí být nutně divoch

Působí v kostele svatého Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí a ve strašnickém Husově sboru. Věnuje se také terapeutické činnosti. Přečtěte si její odpovědi na několik málo otázek.

Kdybyste nebyla duchovní, čím byste byla?

Kromě toho, že jsem duchovní, jsem také psychoterapeut. A obojím jsem ráda. Pokud bych si měla znovu vybrat, byla bych buď mořeplavcem, nebo sochařkou.

Jak vnímáte porotu ve StarDance?

Dříve jsem nebyla divačka StarDance, takže nevím, co mě čeká, ale celý svůj život se setkávám s posuzováním. Ať už jde o mé bývalé šéfy v korporátu nebo teď, když dostávám zpětnou vazbu v církvi i mimo ni. A tak si říkám, že tanec je něco, co jsem se začala učit druhého srpna, a určitě v tom nebudu tak dobrá jako v něčem, co jsem sama objevila jako určité obdarování.

Vnímáte účast ve Star Dance jako další krok v boření předsudků o tom, jak má a nemá vypadat duchovní?

Spousta lidí mi říká, že jsem nekonvenční farářka, a čtu to o sobě i v médiích, což mě těší, protože být nekonvenční pro mě představuje hledání nových cest a boření stereotypů. Nemyslím si, že nekonvenční farář musí být nutně divoch, který porušuje pravidla.

Přiznala jste, že jste si účast v soutěži dlouho nerozmýšlela, přesto ji považujete za citlivou, jelikož tanec podle vás představuje sexuální schematismus ve smyslu rituálu k páření. jak to jde tedy dohromady s vaší prací duchovního?

Asi by to bylo komplikované, kdybych žila v celibátu, ale tím, že naše církev umožňuje farářům se ženit a vdávat se, tak mi to v takovém rozporu nepřijde. Nicméně tanec představuje opravdu intimí záležitost, dialog dvou lidí, vyprávění jejich příběhu.

Po gymnáziu jste šla pracovat do velké firmy, práce tam vás však nenaplňovala – nebála jste se, že se během StarDance zase setkáte s jistým druhem vyčerpání?

Od doby, kdy jsem odešla z korporátu, paradoxně pracuji mnohem více, ale zase mi to dává smysl a dělám to ráda. Jinak problém s časem mám vždy enormní. Ráno trénuji, pak přijdu domů, najím se a pracuji třeba do jedenácti do večera. Lidé, které připravuji ke křtu či ke svatbám, mají většinou čas večer. Víkendy obecně moc volné také nemívám, ale to je zkrátka realita duchovní služby.

Myslíte si, že se tanci budete věnovat i po StarDance?

Určitě! Vlastně si už nedokážu představit, že když vyletím, v pondělí už nebude trénink. Nemám strach z toho, že nevyhraju nebo že skončím moc brzy. Bojím se spíš obecně toho, že o tanec přijdu.

Tanečník Marek Dědík

Jejím tanečním partnerem je už zmiňovaný Marek Dědík, pětinásobný mistr ČR a SR v latinskoamerických tancích a ostřílený účastník soutěže StarDance. Co on o sobě prozradil?

Čím byste byl, kdybyste netancoval?

Vždy jsem chtěl být zpěvákem, ale hlasově bohužel nemám ani na karaoke.

Co považujete za svůj největší úspěch v tanci?

Samozřejmě všechny tituly a vítězství a pak také to, že jsem díky tanci poznal hodně míst a spoustu lidí, což tomu přidává ještě jinou hodnotu.

Jaká je vaše nejhezčí vzpomínka ze StarDance?

Že žádná z mých partnerek nezapomněla choreografii.

Jaká je Martina tanečnice a jaké tance jí více baví?

Chce se učit a zlepšovat, což je úžasné. Vůbec to tedy nemá jednoduché, protože každý tanec má svůj charakter, je složité přepnout. Ona se s tím snaží zdárně bojovat. Myslím, že Martina se více vidí v latinské části.

Jak vnímáte roli poroty ve StarDance?

Porota tam je od toho, aby řekla, co je potřeba zlepšit. Hodnocení záleží na tom, co předvedeme. Samozřejmě Martinu trochu připravuji na to, jaký kdo je.

Kolik času protančíte a jak probíhal výběr hudby?

Trénujeme prakticky denně dvě až tři hodiny. Při výběru hudby docházíme vždy k nějakému kompromisu, který se líbí nám oběma.

Je tancovat s farářkou jiné oproti ostatním povoláním, se kterými jste doposud tančil?

Komu se poštěstí tancovat s farářkou? Ne, vážně, Martina je lidská a má velký smysl pro porozumění, ať už jde o kohokoli, a já jsem velice rád, že s ní mohu tancovat. Do kostela sice nechodím, ale věřím, že je tu někdo nad námi. Chtěl bych se určitě zastavit na mši, kterou celebruje Martina. U nás totiž panuje přesvědčení, že církev neustále funguje jako nějaká ta staromódní instituce. Lidé se mě často ptají: „A paní farářka si tam může vzít sukni?“ Stále mají představu, že duchovní se od rána do večera jen modlí v kostele.

Více o StarDance 2021 (soutěžící, moderátoři, porota) ➔

Související články

Další články