Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Český herec, zpěvák a dabér Jan Cina se narodil 20. března 1988 v Praze.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

K herectví inklinoval už od školky. Jeho velkým vzorem byl v té době žlutý démon Daniel Nekonečný. Protože Honzovi rodiče byli amatérští divadelní herci, všemožně ho podporovali.

Vystudoval Pražskou konzervatoř, poté studoval na DAMU, kde absolvoval na katedře alternativního a loutkového divadla pod vedením režisérského dua SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Jeho herecká kariéra se však začala odvíjet ještě předtím, než nastoupil na konzervatoř. V roce 2002 hrál ve filmu Zdeňka Tyce Smradi nejstaršího syna Lukáše. V roce 2007 si zahrál v pohádce O dívce, která šlápla na chléb, kterou režíroval Jiří Strach.

V roce 2009 jej mohli diváci vidět v rámci Letních shakespearovských slavností v představení Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela.

Proslavil se zvláště díky rolím v televizních seriálech. Objevil se v Ordinace v Růžové zahradě 2, (kde ztvárnil postavu Matěje Povýšila - Matyho, kluka kterého adoptuje doktor Vladimír Pusenský s doktorkou Pavlou Barnovou, a který se nakonec zaplete s lichváři) , První krok, Semestr, Terapie, Pustina a v řadě dalších.

Společně s Marií Doležalovou moderoval v letech 2011 až 2014 dětský pořad České televize Planeta YÓ.

V roce 2016 se stal vítězem druhé řady pěvecké reality show Tvoje tvář má známý hlas. Jeho soupeři byli Marta Jandová, David Gránský, Anna Slováčková, Roman Vojtek, Markéta Procházková, Ivana Jirešová a Miroslav Etzler. Zpíval také ve skupině Olats Otesoc (pozpátku Co se to stalo).

V seriálu České televize Most! nadaboval Dášu, kterou hraje Erika Stárková. Nadaboval například i Joffreye Baratheona ve Hře o trůny.

Hraje i v divadle. Nemá stálé angažmá. Můžete ho vidět na mnoha scénách - např. v Divadle Disk, Divadle Na Prádle, Divadle na Vinohradech, Divadle na Fidlovačce, Divadle Hybernia či Divadle Kalich. Rád se zúčastňuje i festivalů pantomimy, pohybu a improvizace.

V roce 2021 byl nominovaný na Českého lva za roli v minisérii Herec.

StarDance 2021

V roce 2021 se zapojil do 11. řady taneční show České televize StarDance. Po boku taneční partnerky Adriany Maškové se mu podařilo probojovat až do finále. 11. ročník nakonec vyhrál.

Osobní život a soukromí

Po otci je Jan Cina romského původu, ale romsky neumí.

Cina se veřejně přiznal k homosexuální orientaci. Jeho dlouholetým partnerem je herec Petr Vančura. Je velkým propagátorem manželství pro všechny.

Články