Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Český herec Pavel Trávníček se narodil 26. října 1950 ve městě Konice na Prostějovsku.

Nejznámější filmy

Po dokončení studií na brněnské JAMU dostal angažmá v divadle bratří Mrštíků. Později pak hrál na prknech divadla E. F. Buriana a od roku 1982 Městských divadlech pražských.

Na začátku 90. let zastával post uměleckého šéfa Hudebního divadla Karlín. Od roku 1993 působí na volné noze a má vlastní uměleckou agenturu Marcus, o pár let později založil soukromé divadlo Skelet, které se v roce 2006 přejmenovalo na Theatre Illusion Biograf. V roce 2008 přichází na scénu Divadlo Pavla Trávníčka, režie jeho jednotlivých inscenací se ujal sám Trávníček.

Do diváckého povědomí se dostal díky roli prince ve známé české pohádce Tři oříšky pro Popelku. V pohádce režiséra Václav Vorlíčka hrál v roce 1973 ještě v době v době svých studií. Za ztvárnění této role získal na přehlídce filmů pro děti v Ostrově nad Ohří cenu Zlatého dudka za nejlepší chlapecký herecký výkon. Jeho princ byl namluven hercem Petrem Svojtkou.

Hrál v celé řadě televizních pohádek. V roce 1982 dostal roli ve filmové pohádce Třetí princ režiséra Antonína Moskalyka, díky čemuž si podruhé ve své kariéře zahrál s Libuší Šafránkovou. Všechny náročné scény v Adršpašských skalách natáčel Pavel Trávníček sám, bez pomoci kaskadéra.

Je též dabingovým hercem. Nadaboval například Alaina Delona, Mela Gibsona a Alana Aldu. Jeho hlas je známý především díky americkému seriálu MASH. Svůj hlas dále propůjčil například Johnu Travoltovi, Terenci Hillovi či Jeffu Goldblumovi.

Je známý také jako moderátor. Na televizi Prima uváděl pořad Carusošou a později pak společně se Sabinou Laurinovou pořad Do-Re-Mi na televizi Nova.

V den státního svátku 28. října 2020 mu udělil prezident Miloš Zeman státní vyznamenání. Stal se nositelem medaile Za zásluhy.

V roce 2021 se zapojil do jedenáctého ročníku taneční show StarDance .... když hvězdy tančí. Tancoval po boku tanečnice Veroniky Lálové. Vypadli jako první pár.

Obvinění z údajného sexuálního zneužití

V lednu 2022 přinesl web eXtra.cz informaci, že Pavel Trávníček čelí závažnému obvinění z údajného sexuálního zneužití. Redakci eXtra.cz se s tím svěřila paní Věra, které bylo v době údajného sexuálního útoku patnáct let. Svůj případ konzultovala s kriminalisty i specializovanými advokáty a začala docházet na terapie do Bílého kruhu bezpečí. K incidentu mělo dojít v roce 2000.

Osobní život

Jeho první manželkou byla česká herečka Simona Stašová. Podruhé řekl své „ano“ baletce Evě Štefkové, se kterou má syna Adama. Následoval vztah s režisérkou a herečkou Helenou Dytrtovou. S tou nebyli manželé, ale dala mu syna Pavla. Jeho třetí manželství s Luckou Vrbovou, provozní divadla Skelet, nemělo dlouhé trvání. Jeho čtvrtou manželkou se stala Monika Fialková s tou se vzali v roce 2015 a mají spolu syna Maxmiliána.

Články