Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Koronavirus drtí Itálii: Ministerstvo varuje před cestou do země! Vakcínu testují na opicích

Zdroj:
+ Další 4 fotografie
Koronavirus
Počet obětí i nakažených nebezpečným koronavirem stále stoupá. Nákaza zaútočila nečekaně silně v Itálii, země hlásí více než 200 nakažených a 5 mrtvých. Ruší se benátský karneval a české ministerstvo zahraničí varuje občany před cestami do zasažených oblastí. Mezitím američtí vědci nakazili tisíce opic, aby na nich testovali protilátky, které by potenciálně mohly zastavit smrtící epidemii.

Zákeřný koronavirus se nadále šíří a nyní zasáhl i Itálii. Podle italských úřadů bylo potvrzeno přes 200 nakažených a z toho 5 lidí zemřelo. Kvůli koronaviru byl zrušen tradiční benátský karneval, fotbalové zápasy a zavřeny obchody.

Ministerstvo doporučuje sledovat aktuální situaci

„Upozorňujeme, že v souvislosti s rozšířením koronaviru, byly v regionech Lombardie a Benátska, Piemontu a Emilia Romagna zrušeny všechny kulturní a sportovní akce, uzavřena jsou muzea, některé památky a divadla. Opatření platí do odvolání. Vzhledem k rychlému rozšíření koronaviru v severní Itálii upozorňujeme, že v případě nepříznivého vývoje situace v místě pobytu se návštěvníci mohou ocitnout v případné čtrnáctidenní karanténě. Doporučujeme proto před cestou do výše zmíněných regionů pečlivě sledovat aktuální informace, neboť může docházet k dočasným opatřením, která mohou narušit silniční a vlakovou dopravu,“ stojí na stránkách ministerstva. V 11 italských městech zůstává v karanténě uzavřeno přes 50 tisíc obyvatel. Celkový oficiální počet úmrtí se pak vyšplhal na 2 619 obětí a nakažených je přes 79 tisíc.

Nakazili tisíce opic

Američtí vědci se snaží wuhanskou epidemii detailně prozkoumat. Za účelem otestování možné léčivé vakcíny nakazili koronavirem tisíce opic druhu makak rhesus. Světová zdravotnická organizace (WHO) říká, že tento konkrétní kmen koronaviru může způsobit kašel, dušnost, horečku a v některých případech selhání orgánů.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Vědci z US National Institute of Health (NIH) zjistili, že experimentální vakcína remdesivir, kterou vyvinuli, se ukázala jako účinná při léčbě infikovaných zvířat. Při studii, která byla publikována v Drug Target Review, rozdělili nakažené opice do tří skupin. Jedna vakcínu dostala 24 hodin před nakažením virem Covid-19, druhá po nakažení a třetí skupině nebyla vakcína podána vůbec.

Všechny skupiny byly následně podrobeny pozorování po dobu šesti dnů a bylo zjištěno, že opice léčené před infekcí nevykazovaly žádné příznaky nákazy. Ukázalo se ale, že opice léčené po infekci utrpěly menší poškození plic. Osud neléčených opic není znám.

Související články

Další články