Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Koronavirus řádí v Evropě: V Itálii se nakazily 4 děti, kdo je v největším ohrožení?

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Koronavirus
Zákeřná choroba Covid-19 se začíná pomalu rozšiřovat do Evropy. Sousední Německo potvrdilo nové nakažené. Mezitím čínský server CCDC uveřejnil analýzu všech pacientů nakažených koronavirem, ze které lze vyčíst, jaká část obyvatelstva patří k nejvíce rizikovým.

Na čínském serveru CCDV se objevila analýza ukazující, komu nejvíce hrozí nákaza nebezpečným koronavirem Ke dni 11. února 2020 vědci shromáždili data všech 72 314 pacientů, z čehož zjišťovali, které věkové kategorie jsou nejrizikovější, jaké další faktory mohou sehrát roli při nákaze a také, co zvyšuje riziko úmrtí.

Covid-19

Virus se objevil v jedenáctimi­lionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. 30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny. Vakcína by mohla být zhotovena za 18 měsíců.

Více o tématu

Analýza

Z dat uvedených v analýze vyplývá, že s narůstajícím věkem je riziko nákazy a následné smrti vyšší. Pacienti, kterým je nad 70 let, vykazují mnohem větší úmrtnost než ostatní skupiny. U lidí starších 80 let hrozí při nakažení až 15% riziko smrti.

Velkou roli při nákaze koronavirem sehrává i zdravotní stav pacienta. Pokud má člověk v těle přítomny jiné nemoci, riziko se zvyšuje. Podle statistiky jsou nejohroženějšími pacienty ti, kteří trpí jakýmikoli kardiovaskulárními potížemi. V případě nákazy u člověka trpícím kardiovaskulární nemocí, umírá více než 10 % pacientů.

V ohrožení jsou i lidé, kteří mají cukrovku, dýchací potíže, hypertenzi či rakovinu. Při nákaze těchto obyvatel se riziko úmrtí pohybuje mezi 5 až 8 %. Pokud byli pacienti v době nákazy zdraví, úmrtnost se pohybuje pod 1 %.

Evropa v ohrožení

Nebezpečný koronavirus se z Číny, která je ohniskem nákazy, začíná nezastavitelně rozšiřovat dál do světa. V Evropě každým dnem přibývá počet nakažených. V sousedním Německu byly dnes

potvrzeny další dva případy nakažených pacientů. Ve Spolkové republice se tedy infekce potvrdila celkem už u 18 pacientů.

Covid-19 aktuálně nejvíce ohrožuje Itálii, kde evidují 323 nakažených a 11 obětí. V Itálii se nemocí nově nakazily čtyři děti ve věku čtyř, deseti a patnácti let. Všichni jsou v nemocnici v karanténě. Ve Francii byla choroba potvrzena u 14 pacientů a hlásí dvě oběti. Ve Španělsku mají pak 6 infikovaných. V Rakousku i Rusku hlásí dva případy nakažených. Jednoho nakaženého zaznamenalo Švédsko, Finsko, Chorvatsko, Švýcarsko a také Belgie. V České republice zatím nebyl evidován žádný případ.

Celkový počet nakažených se vyšplhal na 81 002 a počet obětí stoupl 2 762.

Související články

Další články