Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Covid dusí svět už přesně jeden rok. Jak pandemie ovlivnila Čechy a společnost?

Covid dusí svět už přesně jeden rok. Jak pandemie ovlivnila Čechy a společnost?
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Pandemie se dlouho zdála být nemyslitelným sci-fi, které vídáme jen ve filmech. Toto přesvědčení ale lidem vyvrátil koronavirus. Jeho první případ se objevil na den přesně před rokem v čínském Wu-chanu a od té doby zachvátila nemoc prakticky celý svět. Byl to přitom moment, který změnil během pár měsíců téměř všechno, na co jsme byli zvyklí.

Obava, že propukne pandemie, jako třeba v americkém snímku Nákaza, tu vždy byla. Málokomu ale přišla reálná, vždyť na španělskou chřipku se už zapomnělo a ptačí či prasečí chřipka nebyla ani zdaleka tak ničivá, jak se někteří vědci obávali. Logicky tak většina lidí oplývala klidem, když se 31. prosince dostala na svět informace, že v Číně prošetřují podivnou nákazu. Málokdo tomu přikládal velkou váhu. Přitom koronavirus se od té doby stal tématem číslo jedna a všem převrátil život naruby.

Bez roušky ani ránu

Pamatujete, když jste před rokem potkali na veřejnosti člověka s rouškou? Většině lidem to přišlo bizarní a často, byť jen krátce, zauvažovali nad důvodem, proč ji má dotyčný na sobě. Najednou se ale situace obrátila a roušky se staly natolik běžnou věcí, až se člověk zarazí, když vidí někoho bez ústenky. Došlo to dokonce až tak daleko, že se z kusu prevence stal módní doplněk, který se prodává někde i za desetitisíce. V prvních měsících šlo přitom o nedostatkové zboží.

Všichni za šicí stroj

S tím souvisí i další věc, kterou Česká republika nezažila pravděpodobně od sametové revoluce. Rozhádaný národ se opět po čase semkl. Nebylo to ale z politických důvodů či kvůli boji za svobodu. Za vším stála nákaza, která byla na jaře prakticky neznámá. Jediné, co jsme věděli, bylo to, že nás před ní ochrání roušky. Jenže vláda situaci podcenila a prakticky žádné nebyly k dostání. Češi tak sedli za šicí stroje a takřka během několika dnů si vyrobili látkové, které darovali do nemocnic, domovů seniorů nebo třeba sousedům.

Za nezakrytá ústa nadávky

S rouškami se ale projevil i jeden nešvar - kdo nejde s námi, jde proti nám. Někteří Češi začali udávat spoluobčany, kteří nenosili roušky, byť třeba i v momentě, kdy byli sami na ulici. Vznikla tak i skupina na Facebooku, do které lidé přispívali fotkami Čechů, kteří v nějaký moment neměli roušky. Pod příspěvkem pak byla diskuze plná vulgárních výrazů na adresu hříšníků.

Vzpoura proti systému

Situace se ale změnila. Nikoho nebavilo nosit roušky, vždyť lidé pod nimi trpěli dlouhé měsíce. A tak se stalo, že v Česku vypukla menší vzpoura a řada občanů přestala roušky nosit nebo je měla nasazené jen tak napůl. Často přitom šlo také o ty samé lidi, kteří si na "nerouškaře" stěžovali. Odmítavý postoj se pak projevil ještě na podzim u druhé vlny, kdy se nejen v Praze, ale i po celé České republice začaly konat demonstrace proti rouškám a vládním nařízením.

Společnost v troskách

Právě kvůli vládním opatřením pak lidé přišli i o to, co bylo donedávna samozřejmostí. Sociální kontakt se snížil prakticky na nulu. Lidé museli jak během první, tak i během druhé vlny zůstat zavření doma a nemohli se vídat s přáteli. S tím souvisí i velký nárůst případů s depresemi, jelikož lidé jsou od přírody tvorové společenští a většina není zvyklá žít sama. Nemluvě o školách, které musely zavřít a tisíce žáků i studentů zůstalo doma.

Ekonomika na lopatkách

K tomu se navíc přidalo i uzavření obchodů, restaurací, kaváren či sportovních areálů. Všechno to jsou místa, kde lidé trávili volný čas a scházeli se. Najednou museli zůstat doma a nějak se zabavit. Situaci o to hůř nesli podnikatelé, kterým se prakticky ze dne na den zavřela živnost. Česko poznalo velký propad ekonomiky, jaký nepamatovalo. Řada podniků musela zavřít, herci si hledali práci za kasou supermarketů. Veškerá jistota byla pryč a pro mnohé začal boj o život.

Vláda usnula na vavřínech

První vlna nás nakonec připravila na tu druhou, bohužel ne tak, jak jsme si představovali. Zjara jsme věděli, co nás čeká a jak s případnými nařízeními naložit, situaci ale podcenil jeden z nejdůležitějších článků státu - vláda. Ta se po dobrém zvládnutí první vlny zcela zaslouženě plácala po zádech, bohužel ale zapomněla přestat a začít se připravovat na další vlnu. Stalo se tak to nejhorší a denně jsme se potýkali i s 15tisícovými přírůstky nakažených, přičemž jen za podzim zemřelo s nemocí osm tisíc lidí.

Lékaři ukázali svou nezbytnost

Podcenění koronaviru ze strany vlády ale zároveň ukázalo na dlouho opomíjený sektor, kterým je zdravotnictví. To si doslova prošlo během dvou vln peklem, jen aby z boje mohlo vzejít se vztyčenou hlavou. Byť se během pandemie protočili na postu ministra zdravotnictví hned tři lidé a úřad nepůsobil ani zdaleka jako jistota, kterou Češi potřebovali, lékaři fungovali téměř bezchybně. K tomu se přidala i řada dobrovolníků a lidé tak ukázali sílu, kdy v nejhorším zvládnou táhnout za jeden provaz jako jeden národ.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy