Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Čeští vědci bijí na poplach: Zaveďte osobní lockdown, jinak zemřou tisíce lidí

Čeští vědci bijí na poplach: Zaveďte osobní lockdown, jinak zemřou tisíce lidí
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Přední čeští vědci se shodují, že koronavirová situace začíná být neúnosná. Vydali tak mimořádnou výzvu, ve které apelují na veřejnost, aby přistoupila k nekompromisnímu osobnímu lockdownu. Vědci varují, že křivka nakažených i mrtvých exponenciálně roste a věří, že izolace občanů je poslední možnost, jak předejít katastrofě.

Výzvu, která apeluje na veřejnost, podepsalo 7 vědců. Mezi nimi jsou například jaderná inženýrka Dana Drábová, rektor ČVUT a částicový fyzik Vojtěch Petráček, hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal a datový vědec Petr Ludwig. Všichni se shodují, že koronavirová situace je neúnosná a za současného stavu spěje ke katastrofě na úrovní italského scénáře.

„V pondělí 12. října byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do dnešního dne kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala,“ upozorňují podepsaní vědci.

Češi polevili v opatrnosti

Podle nich tak lidé často nedbali vládních nařízení a zároveň přestali být opatrní. Na jaře přitom Češi dodržovali všechna opatření poctivě, což vedlo k tomu, že Česko první vlnu covidu-19 ustálo na jedničku. Přes léto ale velká část obyvatel polevila a k nemoci nyní přistupují často až lhostejně.

Lockdown

Lockdown je dočasné opatření, které ovlivňuje spíše určitou oblast než konkrétní místo. Je spojeno s omezeními veřejného života, aby se zabránilo například epidemii (celostátní karanténa či zákaz volného pohybu).

Pokud tedy Češi nezačnou poctivě dodržovat veškerá nařízení vlády a zároveň neomezí kontakt s ostatními, hrozí naplnění italského nebo newyorského scénaře. „Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče. Pokud nedojde k dramatické změně chování, je náš odhad 5 000 až 15 000 zemřelých do konce roku (nad rámec dlouhodobého průměru),“ předvídají ve výzvě vědci.

4 body, jak se chovat, aby se koronavirus nešířil:

  • Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.
  • Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky.
  • Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají (přehled vyvrácených nepravd najdete na manipulatori.cz).
  • To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých

Související články

Další články