Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Jan Tuna pomáhá ukrajinským uprchlíkům: Putin je masový vrah! napsal novinář

Jan Tuna
Zdroj: Facebook
+ Další 2 fotografie
dobrý skutek

České celebrity rozjely pomoc ukrajinským uprchlíkům opravdu ve velkém. Kromě Matěje Stropnického (38), který společně se svým partnerem Danielem poskytl Ukrajincům bezpečí svého zámku, akci na vlastní pěst zahájil i novinář a moderátor Jan Tuna (49). Ten vyslal z Brna na přepravu ukrajinských uprchlíků několik aut i minibus. Informoval o tom na svém Twitteru. 

Novinář Jan Tuna neváhal a zahájil akci na pomoc ukrajinským utečencům. Na svém Twitteru zveřejnil v sobotních ranních hodinách příspěvek, ve kterém se zmínil, že se mu povedlo zajistit místa pro přepravu až jedné stovky Ukrajinců, kteří prchají ze své země, kterou od čtvrtka sužuje invaze ruské armády.

"Zatím je nás 5 aut z různých míst v ČR (2 auta už před námi a na Slovensku se připojí další) + 1 sanitka. Ráno dalších 5 aut + 1 minibus," napsal k fotografii party neohrožených pomocníků. "5 dětských sedaček v první části konvoje. Celkem kapacita skoro pro 100 lidí," dodal v příspěvku.

"Jsme v kontaktu přímo s rodinami lidí, kteří prchají z Ukrajiny," sdělil Jan Tuna redakci eXtra.cz. "Ozývají se nám samy. Jen před odjezdem z Prahy dvaadvacet lidí, které máme nabírat. Další potom během cesty," dodal se slovy, že se blíží k hranici a vypadává mu signál.

Do války odvádí děti

Následně moderátor známého investigativně-publicistického pořadu A DOST! přidal další informace i na svůj facebookový profil: "Blížíme se k ukrajinským hranicím. Teď jsme na odpočívadle mluvili s panem z Veselí nad Moravou a mladou Ukrajinkou, která jede pro šestiletého syna, který jede od včerejška s babičkou z Oděsy. Vlakem. 1300 km," napsal Tuna.

"V Oděse prý strašné. Měli jsme v Užhorodě nabírat syny paní. Večer zhroucená volala, že pro syny před chvílí přišli a odvedli je,14 a 16 let. Děti," dodal ve statusu, při jehož čtení doslova mrazí.
Tuna, který nazval Putina masovým vrahem, připomněl, že podle dostupných informací je válkou přímo zasaženo 19 milionů lidí. Tedy skoro půlka obyvatel Ukrajiny.

"Na útěku před válkou a smrtí je 8-9 milionů lidí. Hlavně děti, ženy, staří," napsal novinář, k jehož záchranné expedici se připojila i jeho nejstarší dcera Zuzana Tunová, která pracuje jako redaktorka pro Českou televizi.
Podali pomocnou ruku

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu
V rámci válečného konfliktu se do pomoci Ukrajině zapojily i další slavné české osobnosti. Bývalý místostarosta pro kulturu a bytovou politiku Matěj Stropnický se svým partnerem hercem Danielem Krejčíkem (27) nabídl k ubytování uprchlíkům zámek v Osečanech, ve kterém pár společně žije. Pro Ukrajince, kteří utíkají z válkou zasažených oblastí, měli k dispozici místo pro zhruba dvacet osob. Nabízená místa byla během chvíle plně obsazena a díky jejich pomoci budou v bezpečí až čtyři ukrajinské rodiny.

Další, kdo neváhal a hned se zapojil do pomoci, je herec Matouš Rajmont (49). Syn výtvarnice a spisovatelky Ivy Hüttnerové (73) se na svém facebookovém profilu ptal, zdali nemá v přátelích někoho, kdo by potřeboval pomoct s rodinou na Ukrajině. "Mohu v rámci možností pro někoho dojet na hranice nebo někoho ubytovat," napsal do příspěvku s tím, že když bude potřeba, zajede i více do vnitrozemí.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy