Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Matěj Stropnický je český politik, novinář a herec. Jeho otcem je Martin Stropnický (působil jako velvyslanec či ministr kultury, obrany, zahraničních věcí a obrany, vše za hnutí ANO 2011 Andreje Babiše matkou scenáristka Lucie Stropnická (rozená Borovcová).

Narodil se 18. září 1983 v Praze.

Kariéra

V devadesátých letech 20. století žil s rodiči dlouhodobě v Lisabonu a Římě, kde studoval na místních školách. Maturoval na Francouzském lyceu v Praze, na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy absolvoval žurnalistiku a mezinárodní teritoriální studia, následně tamtéž i obor Mediální studia. V letech 2003 až 2006 působil jako redaktor v Literárních novinách, pravidelně přispíval i do Práva a Lidových novin.

Od 2003 byl členem Strany zelených a za ni neúspěšně kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2006 Tehdy i v následujících letech vystupoval jako veřejný kritik tehdejšího vedení partaje, především předsedy Martina Bursíka Od roku 2007 byl asistentem poslankyně Olgy Zubové

V témže roce se vyslovil pro odstoupení tehdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka stažení českých jednotek z Iráku či pro odsouzení představitelů zahraniční politiky USA v 70. letech 20. století. Byl také odpůrcem stavby amerického protiraketového radaru v Brdech v roce 2014 podpořil uvalení sankcí na Rusko. Odmítl také výstavbu izraelských osad na okupovaných palestinských územích.

V listopadu 2012 byl na sjezdu zvolen 3. místopředsedou SZ. Ve funkci působil do následujícího sjezdu v lednu 2014, poté dále zůstal členem předsednictva strany. Téhož roku byl v předvolební kampani nachytán, jak načerno vylepuje plakáty podporující jeho osobu. O pár měsíců později policie provedla v jeho kanceláři zásah a zabavila mu notebook, v němž měly být informace o jím iniciovaném podvodném prodeji bytu.

Přesto byl v komunálních volbách 2014 zvolen za Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN do Zastupitelstva hlavního města Prahy a to díky preferenčním hlasům. V listopadu byl zvolen náměstkem pražské primátorky Adriany Krnáčové pro územní rozvoj a územní plán. Počátkem nového roku žádaly ANO 2011 a ČSSD o jeho odchod z této funkce, tato výzva však nebyla vyslyšena. Opětovně spory eskalovaly kvůli pražským stavebním předpisům koncem léta 2015. Nakonec byl z pozice náměstka na říjnovém zasedání zastupitelstva odvolán, od roku 2016 pak předsedal výboru dopravy.

Mezitím 2014 obhájil post zastupitele městské části Praha 3 (vykonával ho od roku 2006), když jako člen Zelených vedl kandidátku volebního subjektu Žižkov (nejen) sobě – koalice SZ, KDU-ČSL, STAN a nezávislých kandidátů, který zde vyhrál. I přesto skončil v opozici a on následně přišel o post stranického místostarosty.

V lednu 2016 však byl na sjezdu zvolen předsedou SZ. Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017 se stal pražským lídrem partaje, ale během sčítání volebních výsledků poté, co se předběžná očekávání pohybovala pod 1,5 % získaných hlasů, oznámil rezignaci na předsednický post.

V dubnu 2018 oznámil, že v komunálních volbách na podzim 2018 nebude kandidovat do pražského ani městského zastupitelstva (na Praze 3). Od politiky si dle svých slov chtěl „dát přestávku“ a toužil se věnovat se dalšímu studiu a práci žurnalisty.

V květnu 2020 na schůzi zastupitelstva Prahy 3 oznámil, že u SZ končí, počátkem června ji definitivně opustil.

Roku 2007 ztvárnil ve filmu Máj hlavní postavu vůdce loupežníků Viléma, v seriálu Borgia (2011) hrál Dona Gaspara, snoubence Lucrezie Borgie

Osobní život

Jeho sestrami jsou herečky Anna a Františka.

V říjnu 2017, krátce před parlamentními volbami, po předchozích spekulacích bulvárních médií veřejně potvrdil svou homosexuální orientaci a tehdy asi dvouměsíční vztah s hercem Danielem Krejčíkem V srpnu 2018 si společně (za 12 milionů korun) koupili zámek ze 17. století v Osečanech na Příbramsku s cílem tuto historickou budovu zachránit.

V březnu 2021 se oba zúčastnili pořadu Výměna manželek On zkoušel zkusil žít na zmíněném zámku deset dní s šestinásobnou matkou, jeho partner pak stejnou dobu v Jablonci nad Nisou, kde se musel postarat o její děti včetně jednoho miminka.

Články