Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Jan Tuna je český novinář a spisovatel. Narodil se 1. ledna v Trutnově.

Kariéra

Vystudoval pedagogickou fakultu, po listopadu 1989 začal pracovat v médiích – nejprve rádiu Černá Hora (1994), později přestoupil jako moderátor do Rádia Metuje v Náchodě. 1997 vyhrál konkurz na místo reportéra TV Nova z východních Čech. Zároveň připravoval reportáže pro východočeskou televizi Galaxie a spolupracoval jako zpravodaj s Rádiem Alfa, posléze Rádiem Impuls. Následně přestoupil přímo do pražského sídla TV Nova, kde v letech 1999–2006 působil ve zpravodajské redakci nejprve jako reportér, následně šéfreportér.

Po volbách do Poslanecké sněmovny 2006 ho tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek obvinil, že „pracuje v žoldu ODS“. Tuna na to reagoval otevřeným dopisem, ve kterém dotyčného označil za lháře a vyzval jej k rezignaci. Nova jej v této souvislosti nejprve stáhla z obrazovky, později mu nabídla nižší pozici a snížila plat, na což však nepřistoupil a z televize odešel.

Pak působil jako moderátor a dramaturg diskuzního pořadu Pressklub rádia Frekvence 1 a od září 2007 jako zástupce šéfredaktora zpravodajství a publicistiky TV Prima. Následně se stal mluvčím společnosti Bestsport, vlastnící a provozující pražskou O2 Arénu, později mluvčím Sazka a.s. Z této pozice odešel k červnu 2011.

V období 2012 až 2021 vytvářel pro internetovou televizi Stream.cz (od jara 2019 Televize Seznam.cz) pořad A DOST! o podvodech na spotřebitele.

Na základě jeho reportáží např. řetězec Billa stáhl z prodeje bio brambory obsahující DDT, Globus přestal prodávat špekáčky Krahulík z koncernu Agrofert tehdejšího premiéra Andreje Babiše (1954), které obsahovaly minimální podíl masa a velké množství chemických náhražek.

Na podzim 2016 začal spolupracovat s Českým rozhlasem Dvojka, od jara 2019 s Českým rozhlasem Hradec Králové. V časopisu Náš region má pravidelnou rubriku Pod dozorem Honzy Tuny.

Od 2017, spolu s Janem Mikulkou, připravují pořad Honza na cestách, který se orientuje na cestopisnou tvorbu. Jako režisér a dramaturg připravoval pořad Ďáblův advokát a první řady série Zpátky na vrchol (vše v produkci zmiňovaného kanálu Stream.cz).

Během první covidové vlny se svým týmem (a městem Českým Krumlov) připravili velkou benefiční akci A DOST! TESTUJEME KRUMLOV. Během ní bylo prokázáno, že tato nákaza byla do ČR zřejmě zavlečena od cestujících z Číny již na přelomu let 2019 a 2020, tedy ještě před lyžařskými zájezdy obyvatel ČR do Itálie a Rakouska.

5. prosince 2020, při druhé vlně covidu-19, pak společně s Českou federací potravinových bank a týmem A DOST! uspořádali velkou mikulášskou charitativní akci POTŘEBUJEME SE! STAŇ SE I TY MIKULÁŠEM.

V březnu 2021 začal spolupracovat s obnoveným časopisem Mladý svět, od října téhož roku připravuje pořad Tuna vs, který vychází každý týden v pondělí večer na YouTube a HeroHero.

Je majitelem a jednatelem mediální firmy Tuna Media, v jejím rámci působí i jako lektor mediálních a moderátorských kurzů.

Po invazi Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 poslal na podporu uprchlíků několik aut i minibus.

Osobní život

Z prvního manželství má dceru Zuzanu (narodila se během jeho vysokoškolských studií), reportérku České televize.

S druhou manželkou Ladou (brali se na Okoři) má tři děti: Tadeáše, Štěpánku a Johanku. Od 2019 žijí odděleně.

Od 2021 tvoří pár s českou herečkou Nelou Boudovou (1967).

Články