Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Česká zbraň proti koronaviru: Podívejte se do neprodyšné nemocnice v Orlických horách

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
unikátní fotky
Podle pandemického plánu se koronavirem může nakazit více než tři miliony Čechů. Nákaza se v tuzemsku u nikoho zatím nepotvrdila, armáda se přesto připravuje na nejhorší. K izolaci pacientů poslouží neprodyšně uzavřená nemocnice v Těchoníně v Orlických horách. Takhle to ve speciálním zařízení vypadá!

Čeští lékaři vyšetřili už 82 podezřelých pacientů, ani u jednoho se koronavirus nepotvrdil. Armáda už je připravena na případnou epidemii čínského viru, jenž způsobuje onemocnění Covid-19. Nakažené by přijala speciální nemocnice v orlickoústeckém Těchoníně, která je zároveň sídlem odboru biologické ochrany.

Neprodyšně uzavřené zařízení má 28 lůžek s nejvyšší úrovní biologické bezpečnosti. Počet lze navýšit na 42, až stovku lidí nemocnice pojme do karantény.

Neunikne nic

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Nemocnice stojí od 70. let, odbor biologické obrany funguje od roku 2001. Ven se z ní nedostane vůbec nic, viry od nakažených pacientů se do okolí rozšířit nemohou. „Všechno tohle zajišťují moderní technologie za desítky milionů korun. Všechno se filtruje – voda do poslední kapky, vzduch do poslední molekuly, když to řeknu obrazně,“ řekla mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví Lada Ferkálová.

Zařízení začne fungovat po aktivaci odpovědnými osobami. Pokud by vypukla epidemie koronaviru mezi civilním obyvatelstvem, činnost by nařídil hlavní hygienik. Provoz ale může zahájit i česká armáda, jestliže by nákazou trpěli vojáci. Trvalo by to nanejvýš 12 hodin od rozkazu k aktivaci. Vojákům slouží po každém návratu ze zahraničních misí, podrobují se specializovaným vyšetřením.

Koronavirus není jedinou hrozbou, se kterou může nemocnice bojovat. „Nejde samozřejmě jen o koronavirus, ale obecně o všechny nebezpečné nákazy,“ dodala Ferkálová.

Epidemii už čelí Itálie

Ministerstvo obrany ujišťuje, že v Česku není důvod k panice. První pacienty by přijala pražská Nemocnice Na Bulovce, těchonínské zařízení by začalo fungovat až při dramatickém nárůstu nakažených.

Mezitím uvěznil koronavirus šestici Čechů na Tenerife, rychlému šíření nákazy čelí v posledních dnech sever Itálie. Lidé vykupují obchody a dělají si zásoby. Tamní úřady nechaly uzavřít několik měst, zavřeny jsou i veřejné instituce včetně škol. Zemřelo už sedm lidí, první případ už hlásí i Sicílie.

Související články

Další články