Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Koronavirus může nakazit až 3 miliony českých obyvatel, je to v pandemickém plánu

Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
nákaza
Českou republiku může, stejně jako ostatní, zasáhnout smrtící nákaza koronavirus. Pokud by se tak stalo, hrozí, že onemocní víc než tři miliony lidí. V Pandemickém plánu ČR se počítá převážně s pandemií chřipky. Pokud nastane riziko rozšíření viru Covid-19, je stát schopný uzavřít nejen školy a veřejnou dopravu, ale také celá města.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tvrdí, že podle Pandemického plánu a krizového zákona se bude postupovat i v případě, že by se do České republiky rozšířil nový typ koronaviru, podle plánu může zasáhnout až tři miliony obyvatel.

Chřipka a koronavirus

Kdyby se totiž virus šířil podobně jako klasická chřipka, během devíti až patnácti týdnů by se nakazilo zhruba 30 procent populace, to je v přepočtu více než tři miliony lidí, což je na náš stát podstatně velké číslo. Klasickou chřipkou onemocní ročně až tři a půl milionu lidí.

Na pandemii je brzy

Nákaza je v tuto chvíli brána jako epidemie, podle Světové zdravotnické organizace je na vyhlášení pandemie až příliš brzy. Nový Covid-19 by musel být rozšířen přes celé kontinenty nebo větší území. V tuto chvíli se stav nakažených pohybuje kolem osmdesáti tisíc, z toho je valná většina v Číně.

V roce 2001 byl vytvořen pandemický plán českou vládou, dokument z roku 2011 je čtvrtou a zatím poslední verzí, v něm jsou uvedeny zkušenosti obřích epidemií chřipky z 20. století a z pandemie v letech 2009 a 2010. Jeden z hlavních cílů plánu je minimalizace rozšíření viru, dále také průběžné vyhodnocení epidemie, léčba nemocných, kontrola dodržování nařízených opatření, informovanost obyvatel a minimalizace ekonomických ztrát.

Související články

Další články