Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Dopady pandemie na psychické zdraví: Jak se vyrovnat se stresem a co radí lékaři

Zdroj: Pixabay
+ Dalších 9 fotografií
koronavirus
Pandemie koronaviru, se kterou od loňského roku zápasí celý svět, má dopady nejen na ekonomiku, životní styl a fyzické zdraví, ale také na to psychické. Mnoho lidí se potýká s vnitřní krizí, stresem a mnohdy i syndromem vyhoření. Může za to například ztráta či omezení zaměstnání, zhoršení partnerského vztahu, také ale to, že je člověk stále zavřený doma a nemůže se nijak odreagovat. Jak se s tím vypořádat? Co radí lékaři?

Nespočet stresových situací nebo dokonce syndrom vyhoření dokáže člověka rozhodit v opravdu velkém měřítku. Mnoho lidí teď zápolí nejen s pandemií koronaviru, ale také se svou vlastní hlavou. Pro zachování psychické pohody, nejen v době koronavirové, je však zapotřebí vytrvat. Jak vůbec vypadá rozhozená psychika v této době?

Stres, strach, hádky, změny

Člověk kvůli pandemii pociťuje strach a úzkost z nové nemoci, z toho, co bude. Často se u něj objevují změny nálad, tedy více vzteku, pláče, pocitu osamělosti. S tím mohou přicházet hádky se členy rodiny, partnerem nebo přáteli.

Změnit se může také životní styl. Člověk může v karanténě jíst mnohem více, protože je ve stresu, nebo naopak mnohem méně, trpět může i nechutenstvím. Poruchy příjmů potravy jsou stále velkým problémem. Trable mohou nastat i se spánkem, člověk se začne v noci více budit, má problém usnout, může trpět insomnií, tedy nespavostí. Utrpí i soustředěnost na práci, učení, úklid, vaření, cokoliv.

S neustálým pobytem doma přichází i zhoršení problémů zdravotních, člověku chybí kontakt nejen sociální, ale také hmatatelný, nedostává se mu totiž obyčejných bakterií, které se mezi lidmi vyskytují běžně. Proto ho může pak zničehonic do postele zahnat obyčejný kašel a rýma. Zároveň se může zvýšit i užívání tabáku, alkoholu nebo jiných návykových látek.

Jak si poradit se záchvatem úzkosti

Organizace Nevypusť duši se tímto tématem zaobírá a přišli s osmi radami, jak si poradit například se záchvatem úzkosti, který se stresovým situacím rozhodně nevyhýbá. Zkuste si tyto kroky zapamatovat nebo si je někam napsat, abyste příště věděli, co dělat. Tedy, snad lepší by bylo, kdyby onen záchvat nepřišel...

1. Sami se zastavte a zhluboka se nadechněte.

2. Připomínejte si, že to, co prožíváte, odezní.

3. Snažte se dostat pod kontrolu svůj dech.

4. Uvolněte svaly.

5. Zaměřte se na odvedení pozornosti.

6. Nebojte se vyhledat pomoc.

7. Dopřejte si dostatek odpočinku.

8. Pečujte o sebe.

Psychologická pomoc a rady odborníků

Odborníci z Českého institutu pro psychotraumatologii a EMDR vydali také několik rad, které by nebylo od věci vyzkoušet, abyste se dokázali se současnou situací vypořádat a zároveň udržet dobré vztahy kdekoliv. Je hned několik bodů, kterými se můžete řídit a mohou vám výrazně pomoci a ulehčit zvládání stresu. Najdete je v galerii.

Pokud nevíte, kam se obrátit, můžete zkusit najít psychologa, který s vámi posedí, v současné době tedy online. Na webu Terapie.cz si můžete sami najít terapeuta, který s vámi probere problémy a poradí vám, jak se zachovat či jak situaci vydržet. Například občané v první linii (zdravotníci, policisté atp.) mají odbornou pomoc díky #delamcomuzu zdarma.

Související články

Další články