Byla to pekelná dvacetihodinová cesta: Ukrajinec líčí, jak šel pěšky do Polska
S tím, jak začala být města na Ukrajině ostřelována ruskými jednotkami, se mnoho lidí vydalo na útěk směrem na západ. Jedním z nich byl i muž, který stojí za twitterovým účtem Ukraine Conflict Live 2022. Na něm popisoval nekonečné kolony aut směrem pryč, vojenské hlídky vracející bojeschopné muže i pěší pochod do Polska.
"Dlouhý příběh: Právě jsem šel do Polska. Byla to pekelná 20hodinová cesta podniknutá uprostřed zimy s tisíci uprchlíků. Viděl jsem pár hrozných věcí." Takto začíná série příspěvků twitterového účtu Ukraine Conflict Live 2022, ve kterých autor popisuje svoji strastiplnou cestu na západ.
Kilometrové fronty aut
V úvodu popisuje, jak se tvořily na silnicích mnohalikometrové kolony vozidel, z nichž některá jejich majitelé opustili, aby se dál vydali po svých: "Vozidla se táhla 25 kilometrů, mnoho z nich bez pohonných hmot. Několik jich bylo opuštěno, protože jejich obyvatelé prchali na západ co nejrychleji pěšky."
Vehicles were backed up for 25 kilometers, many out of gas. Several were abandoned as their occupants fled west on foot as fast as possible. pic.twitter.com/XfTtR99AUH
— Ukraine Conflict Live 2022 (@UkraineLive2022) February 25, 2022
Rozlučte se se svými dcerami, matkami a přítelkyněmi
Následně uvádí, jak se ukrajinská armáda snaží vracet muže, aby bojovali za svoji vlast: "Vojáci zastavovali auta a autobusy a vytrhávali muže ve věku 18-60 let. Na jednom místě komisař křičel 'rozlučte se se svými dcerami, matkami a přítelkyněmi; musíte se vrátit a bojovat s ruským útočníkem'! Skamarádil jsem se s 24letým Maxem, který byl vytažen z karavanu, když s námi mluvil. Měl jsem čas získat jeho číslo před jeho odvodem a on odešel s naprosto nevěřícným úsměvem. Na ten obličej nikdy nezapomenu," popisuje autor neskutečné okamžiky.
Neberte mi manžela!
Jak pomoci Ukrajině
Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.
Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:
- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa
- Sbírka organizace Člověk v tísni
- Sbírka organizace Charita Česká republika
- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze
Více o tématu
Jak pomoci Ukrajině
Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.
Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:
- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa
- Sbírka organizace Člověk v tísni
- Sbírka organizace Charita Česká republika
- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze
Více o tématu"Žena křičela na vojáky, aby zachránila svého manžela od odvodu. Voják jí dal facku a vzal jejího manžela. Celé to vypadalo velmi zoufale," pokračuje ve svém vyprávění. "Viděl jsem, jak po cestě kulhaly staré ženy nesoucí batohy. Zeptal jsem se jedné, kam jde, a ona řekla 'Polsko'! Těch 80 km ušla sama. Také batolata cestu nesla těžce. Mnozí byli nuceni ujít velkou vzdálenost, přestože vůbec nevěděli, co se děje," uvádí další mrazivé podrobnosti.
"Tohle byla nejdelší a nejhorší noc mého života. Prostě nemám slov. Každopádně jsem právě v Polsku, kde nás uvítací výbor přivítal čajem. Byl to úžasný čaj," končí muž své vyprávění o tom, co nyní ukrajinští uprchlíci musejí zažívat.
Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli