Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

V hospodě musíte mít roušku, při jídle ji můžete odložit. Vláda omezí vnitřní hromadné akce, nařídil Vojtěch

V hospodě musíte mít roušku, při jídle ji můžete odložit. Vláda omezí vnitřní hromadné akce, nařídil Vojtěch
Zdroj:
+ Další 3 fotografie
nová pravidla
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch znovu zareagoval na vysoké nárůsty nakažených zpřísněním opatření. Vláda plánuje omezit vnitřní hromadné akce ke stání, a to tím, že zreguluje počet účastníků. Podle Vojtěcha se například v klubech a na diskotékách může nákaza koronavirem rychleji rozšířit. Od pátku budou zakázány vnitřní akce na stání pro více než 10 lidí. "Odložit roušku můžeme jen u stolu ve chvíli, kdy konzumujeme jídlo či nápoje. Při pohybu po provozovně je nezbytné mít roušku vždy na sobě," uvedl Vojtěch k pobytu v restauraci.

V posledních dvou týdnech se rapidně zvýšil denní nárůst počtu nakažených koronavirem a vláda začala rychle jednat. Po plošném zavedení povinnosti nosit roušky přichází i omezení hromadných akcí, s nímž přišel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Jak se chovat v restauraci a baru?

Ministerstvo zdravotnictví také upřesnilo pravidla pro nošení roušek v restauracích a barech. Nově platí, že zákazníci nemusí mít roušku, jen pokud jedí nebo pijí u stolu. Zákazník tedy může odložit ochranný prostředek pouze ve chvíli, když sedí na židli, lavici, barové stoličce u stolu nebo barového pultu a konzumuje či pije. "Připomínám, že odložit roušku můžeme jen u stolu ve chvíli, kdy konzumujeme jídlo či nápoje. Při pohybu po provozovně je nezbytné mít roušku vždy na sobě," uvedl Adam Vojtěch (ANO).

Více o tématu

Vláda chce omezit počet účastníků na těch akcích, kde se převážně stojí. Právě tyto akce jsou nejen podle Vojtěcha častým zdrojem šíření koronavirové nákazy. Rizikové mohou být například kluby a diskotéky. Ministerstvo zdravotnictví zakazuje vnitřní akce na stání pro více než 10 lidí, platí to od pátečních 18:00. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce.

"To jsou akce, které by měly být regulovány a nebude nadále možné prodávat vstupenky na stání na tyto hromadné akce. Bude vždy muset být konkrétní místo k sezení. Vycházíme v tomto směru z rakouského modelu, který jde podobnou cestou, a ze zkušenosti hygieniků, že právě tyto akce v různých klubech a podobně jsou tím zdrojem šíření nákazy," vysvětlil Vojtěch svůj záměr.

Může být i osm tisíc nakažených denně, varuje Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček se také vyjádřil k posledním rekordním nárůstům nakažených. Podle něj začíná být růst exponenciální a na konci září už může být i 8 tisíc nakažených denně a desítky tisíc nemocných dohromady. Mohlo by to ohrozit i zdravotnický systém. "Jestli někde je teď to ohnisko nebo největší riziko, tak jsou to různé bary, diskotéky, kde je několik stovek lidí," uvedl ministr pro iDnes.

Vojtěch podotkl, že se počet nakažených koronavirem bude nadále zvyšovat, což si odvodil dle reprodukčního čísla, to je v současné době 1,59. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. "Situace určitě, pokud se bavíme o aktuální epidemiologické situaci, není dobrá. To je nesporný fakt a není nutné si to zakrývat," vyjádřil se ve středu Vojtěch na jednání Poslanecké sněmovny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy