Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Exponenciální růst začal! Ale 400 tisíc nakažených koronavirem nečekám, uvedl Prymula pro eXtra

Exponenciální růst začal! Ale 400 tisíc nakažených koronavirem nečekám, uvedl Prymula pro eXtra
Zdroj:
koronavirus
Za poslední dny v Česku enormně stoupá počet nově nakažených koronavirem. K úternímu večeru ministerstvo zdravotnictví eviduje dalších 968 pozitivních případů. Epidemiolog Roman Prymula řekl, že je Česko dávno na začátku exponenciálního růstu. Mezitím Babiš vyzval, aby se lidé přestali strašit koronavirem.

V úterý padl večerní rekord nově nakažených koronavirem. Do 18. hodiny přibylo dalších 968 nakažených. Navíc v úterý zemřelo v důsledku koronaviru šest lidí, což je jedno z nejvyšších čísel za poslední dny. Protože ještě není konec dne, číslo nemusí být finální.

Prymula promluvil

V Česku za poslední dny padají rekordy v denním přírůstku nově nakažených. Téměř každý den přibývá více než 1000 nakažených. Podle epidemiologa Romana Prymuly jsme již delší dobu na začátku exponenciálního růstu.

"Dávno říkám, že jsme na začátku exponenciálního růstu. Mluvil jsem o tom už před týdnem. Teď to půjde dva, tři týdny výrazně nahoru. Ale 300 či 400 tisíc nakažených nebude. Pak se křivka zase zploští," uvedl Prymula v úterý večer pro eXtra.cz.

Aktuálně je v zemi 15 593 aktivních případů. Celkově se nemocí covid-19 nakazilo v Česku 38 187 lidí. Z nemoci se vyléčilo 22 526. Naopak lidí s koronavirem zemřelo 476.

Babiš vyzývá, ať se lidi nestraší koronavirem

Premiér Andrej Babiš se účastnil úterního setkání středočeských starostů v Praze, kde vyzval k tomu, aby se lidé přestali strašit koronavirem. Na setkání totiž dorazilo kolem 350 zástupců obcí, ovšem pozvánky dostává obvykle přibližně 1 140 starostů. V minulosti se této akce účastnilo většinou do šesti set lidí.

"Chtěl bych poprosit všechny, abychom se už konečně přestali strašit," pronesl Babiš. Pak se snažil veřejnost uklidnit tím, že v Česku se testuje mnohem více než v jiných zemích. "Tolik, co my testujeme, nikdo netestuje," doplnil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy