Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Válka na Ukrajině: Termobarická bomba má ničivou sílu! O co jde a jak funguje

Ruské odpalování raket.
Zdroj: Wikimedia Commons
Předchozí Další
válka na ukrajině

Podezření z užití termobarické bomby ruskou armádou se objevilo v pondělí z úst ukrajinského velvyslance v USA. Stát se tak mělo ve městě Ochtyrka na východě Ukrajiny. Uvedl to starosta zmíněného města. Jak vlastně tato zbraň účinkuje a proč je tak nebezpečná?

„Nepřítel válčí zbaběle. Na Ochtyrku znovu shodili vakuovou bombu na sklad ropných paliv. Ropnou nádrž to vyhodilo do povětří,“ měl uvést podle agentury Unian na sociálních sítích starosta města Ochtyrka Pavlo Kuzmenko. Obavy z použití termobarických zbraní Ruskem vzrostly poté, co měl se stejným podezřením přijít ukrajinský velvyslanec v USA. Vakuová bomba je jiný termín pro termobarickou zbraň.

Použití podobné zbraně, která nasává kyslík z okolního vzduchu k vytvoření vysokoteplotního výbuchu, musí být ještě nezávisle potvrzeno, ačkoli záběry z Ukrajiny ukazují termobarické raketomety na ruských vozidlech TOS-1.

Marcus Hellyer, hlavní analytik Australského institutu pro strategickou politiku, řekl britskému listu The Guardian, že ačkoli zatím není jasné, zda tyto zbraně Rusko na Ukrajině již rozmístilo, je to podle něj jen „otázka času“.

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

Jak funguje?

Termobarická zbraň, známá také jako aerosolová bomba nebo palivová vzduchová výbušnina, je dvoustupňová munice. Náboj prvního stupně distribuuje aerosol vyrobený z velmi jemného materiálu – od paliva na bázi uhlíku až po drobné kovové částice. Druhá nálož zapálí tento mrak a vytvoří ohnivou kouli, obrovskou rázovou vlnu a vakuum, protože nasává veškerý okolní kyslík.

Nárazová vlna může trvat podstatně déle než u běžné výbušniny a je schopna i vypařit lidská těla. Takové zbraně se používají pro různé účely a jsou k dispozici v různých velikostech. Hellyer říká, že to, co můžeme na Ukrajině vidět, je, že je Rusko používá k ničení obranných pozic. Extrémně velké verze této zbraně spouštěné vzduchem jsou pak určeny k ničení jeskyní a tunelových komplexů.

Kde byly použity?

Bomby byly používány ruskými a západními silami od 60. let 20. století. USA na ně spoléhaly ve svých pokusech o likvidaci Al-Káidy v horách v Afghánistánu. Podle Hellyera s nimi má Rusko delší historii než Západ. „Rusko má systémy napříč celým spektrem… od docela malých taktických zbraní až po obrovské bomby odpalované vzduchem. Separatisté, které Rusko podporovalo v oblasti Donbasu, je využívají již řadu let."

V roce 2000 humanitární organizace Human Rights Watch odsoudila ruské použití zbraní o rok dříve v Čečensku jako „nebezpečnou eskalaci s důležitými humanitárními důsledky“.

Jak nebezpečné jsou?

Termobarické zbraně jsou účinné při ničení obranných pozic. Jsou velmi destruktivní zbraní proti bytovému komplexu nebo jiné budově. "Nejsou ilegální, i když jejich účinky mohou být dost děsivé, protože vytvářejí vakuum a vysávají vzduch z plic obránců," řekl Hellyer. „Jedna z věcí, které víme o ruské taktice, je, že jsou ochotni zničit všechno," dodal analytik.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy