Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Unikátní kostýmy ze StarDance: Takhle vypadají šaty inspirované časem

Kostýmní výtvarnicí StarDance je Tatiana Kovaříková.
Zdroj: Se souhlasem České televize / koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
StarDance

Na televizní obrazovky se vrátila show StarDance a spolu s ní i elegantní kostýmy, které jsou krásné na pohled, ale zároveň funkční. Taneční šaty populární show má na starosti kostýmní výtvarnice Tatiana Kovaříková. Soutěžící často mluví o tom, jak se na šaty od ní těší. Jak kostýmy pod její rukou vznikají a co ji vlastně k návrhářství přivedlo?

Letošní ročník StarDance má za téma čas. Kostýmní výtvarnice Tatiana Kovaříková se tím nechala inspirovat zejména při tvorbě kostýmů pro znělku. Tuto nadčasovou oslavu StarDance si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

"Tanečníci se prolínají časem, mají na sobě drobné fragmenty připomínající hodinová kolečka, dámy mají nadčasové šaty, které jsou zdobeny zlatou a šperky z hodinových koleček," prozradila Kovaříková.

Šaty z elastických materiálů

Kostýmy pro tanečníky jsou převážně z elastických materiálů. Musí být nejenom krásné, ale také funkční. Musí také odpovídat stylu tance, čemuž právě elastické materiály významně napomáhají. "Tanečníci v kostýmu tančí, a aby podali co nejlepší výkon, potřebují kostým, který tomu pomůže jak vizuálně, tak prakticky," chválí je kostýmní výtvarnice.

Jak vznikají návrhy kostýmů? Používáte počítač, nebo nákresy tužkou?

Jsem v tomto směru staromilec. Obklopuje mne technika, avšak nejraději kreslím tužkou na papír. Tentokrát ale návrhy kreslím na tabletu, protože to zajišťuje úsporu času a hlavně je to pohodlnější pro komunikaci s ostatními.

Co vás při tvorbě návrhů kostýmů inspiruje?

V případě tanečních kostýmů, které navrhuji pro StarDance, se řídím hudbou, choreografií a pak samozřejmě naturelem té tanečnice. Navrhuji taneční kostýmy tak, aby v nich tanečníci mohli tančit a samozřejmě v nich vypadali skvěle!

Probíráte se soutěžícími jejich požadavky na kostým?

Ano, s každým tanečním párem probírám jejich kostým. Mají vymyšlenou choreografii a já se snažím jim pomoci kostýmem. A je na každém z nich, jak mě nechají tvořit. Většinou je to vzájemná symbióza. Někdy kostým odpovídá jejich choreografickému záměru, jindy je to „pouze“ standard nebo latina.

Co vás k návrhářství přivedlo?

Splnil se mi můj sen. Od mala, co si pamatuji, jsem chtěla být módní návrhářkou. A šla jsem za tím.

Kdy vás začal fascinovat tanec? Když jste se připojila k týmu StarDance? Nebo už dříve?

Tanec se mi vždy líbil. Vždy mne fascinovala ladnost tanečníků a hlavně se mi líbilo, co mají tanečnice na sobě. Pamatuji si, že jako dítě jsem se chodila dívat na soutěže společenských tanců. Úplně mě to fascinovalo. Tenkrát by mě ani ve snu nenapadlo, že jednou budu oblékat něco podobného.

Je to příjemná změna? Dělat po pauze zase pro StarDance?

Pro mě je to výzva a možnost navrhovat krásné šaty, které bych normálně nedělala. A je to krásná práce, za kterou jsem šťastná, že ji mohu dělat.

Více o StarDance 2021 (soutěžící, moderátoři, porota) ➔

Související články

Další články