Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Řádění koronaviru teprve vypukne: Covid-19 zasáhne všechny státy, varují experti

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 11 fotografií
Smrtící virus
Experti na infekční choroby varují, že každý stát na světě by každým dnem měl očekávat nové pacienty infikované koronavirem. Mimo Čínu totiž má podle nich epidemie teprve vypuknout. Jeden z úředníků Světové zdravotnické organizace uvedl, že zatímco epidemie může být v Číně vymýcena už v dubnu, pro zbytek světa se situace může rapidně zhoršit.

Když už to vypadalo, že řádění koronaviru zpomalilo, protože Čína zaznamenala prudký pokles úmrtí, během jediného dne kvůli viru zemřelo skoro 250 lidí a přibylo víc než patnáct tisíc nakažených. To už dohromady dělá kolem 1400 mrtvých a infikovaných okolo 60 000. Wu-chan je momentálně ohniskem největší hrozby pro lidstvo.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Singapur má padesát nakažených

Dale Fisher, předseda orgánu zabývajícího se zjišťováním vzniku epidemií a následnou reakcí v organizaci WHO, řekl: "Infekce už se rozšířila do dalších míst, kde brzy vypukne. V Singapuru jsme teprve na začátku. Jsem si docela jistý, že nakonec každý stát zaznamená alespoň jeden případ." Singapur nahlásil už padesát pacientů infikovaných koronavirem. Doteď je to jeden z největších rozsahů mimo Čínu.

Předseda byl dotázán, proč je v Singapuru tolik případů, na to odpověděl, že se na ostrově provádí poměrně víc testů. "Máme velmi krátký seznam podezřelých případů pro testování... Takže proto je jich tolik zjištěných." K tomu ale dodal, že o přenosu viru je ještě mnohé, co je třeba pochopit.

Horší než terorismus

Fisherovo varování přišlo hned poté, co Světová zdravotnická organizace popsala koronavirus jako nejhoršího nepřítele a tvrdí, že ani terorismus není pro lidstvo tak velká hrozba. Generální ředitel WHO, dr. Tedros Ghebreyesus, uvedl, že epidemie může sužovat lidstvo déle než rok, a upozornil, že vývoj vakcíny může trvat nejméně 18 měsíců "Abych byl upřímný, virus může způsobit mnohem větší politický, sociální i ekonomický rozvrat než jakýkoliv teroristický útok. Je to ten nejhorší nepřítel, kterého si můžeme představit," dodal.

Destabilizace společnosti

WHO už nějaký čas věří, že nové viry by se mohly rychle šířit po celém světě a způsobit nerovnováhu ve společnosti kvůli moderní letecké dopravě. Ghebreyesus konkrétně nemyslí jen Covid-19, jeho varování bylo směřováno i na nové a doposud neznámé viry.

Související články

Další články