Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Mají v tom bordel: Diana z Prahy popsala zmatky kolem její koronavirové karantény

Zdroj: reprofoto Facebook, Pixabay.com
+ Dalších 10 fotografií
koronavirus
Čím si prochází člověk, který po návratu z Itálie skončí v karanténě? Podrobně to popisuje Diana B. z Prahy, která se z koronavirem zmítané země vrátila o víkendu. Podle ženy, která hrozbu nákazy nebere na lehkou váhu, je největší problém v komunikaci s příslušnými orgány. "Je v tom bordel," hodnotí systém ve zkratce.

Přes 60 nakažených a povinná karanténa pro všechny, kteří se vracejí z Itálie. Česká vláda také zavřela školy a zakázala akce s účastí nad 100 lidí. Odstřihnutá od okolního světa skončila i Diana B. z Prahy, která si o karanténě vede podrobné záznamy.

Potýkala se s příznaky koronaviru a šokoval ji přístup lidí na tísňové lince. "Mají v tom bordel," stýská si žena. Její zpověď přinášíme v neupraveném znění.

Večer v sobotu jsem měla teplotu a bylo mi tak nějak slabě. V neděli ráno také, pořád jsme sledovaly zprávy a četly pokyny, abychom vše udělaly správně. Nejsem hysterka, o medicíně mám poměrně nadprůměrné povědomí, a tak mi přišlo důležité nenechat to úplně být. Otevřela jsem tedy kruh, ten stejnojmenný horor jsem neviděla, ale rozhodně to žánrově bylo blízko. Ale popořadě:

Po překročení hranic do ČR přišla avizovaná SMS, následujeme ji a řídíme se údajně jedinými platnými pokyny. V hlavě mi pořád rezonuje “Nařizuje se, nařizuje se!”. V pondělí máte buď volat lékaře obvoďáka, který vás pošle do karantény, a nebo, pokud jsou obtíže, volat dříve 112. Nezdá se mi to, vím, že to je nouzové číslo, ale teď má třeba nějaký zvláštní režim? Uvidíme...

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

V neděli ráno už 112 volám. Ne že bych umírala, ale máme jak cestovatelskou anamnézu, tak klinické symptomy, i když lehčí. Kombinace teploty, rýmičky, zimnice a lokality, kde byli “případi” je mix, který mi přijde na test vhodný. Navíc ti nemocní mají mnohdy menší potíže. Odpověď zní opět stejně: “My to neřešíme, my jen přepojujeme”...

Přepojí mě na Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje se sídlem v Praze, kde se dozvím, že kraj to přeci neřeší. Musím si zavolat na Hygienickou stanici hl. m. Prahy, jo tááák!

Operátorka mi diktuje dvě telefonní čísla. Jedno z nich vytáčím a dovolám se nějaké značně rozmrzelé paní, která mi oznámí, že tohle je soukromé číslo a že už jsem asi šestá, kdo ten den volá. Klobouk dolů před paní operátorkou - chudák dotčená paní. V duchu si říkám, že napíšu na ministerstvo Adamu Vojtěchovi, jaký v tom mají bordel. Omlouvám se paní, vracím se na internet a ejhle… měníme první trojčíslí ze 777 na 773 a vidíme, že se tam dalo volat rovnou. Epic fail.

Když se konečně dovoláme, dávám telefon nahlas. Sdělí nám, že sice konečně voláme správně, že jsme teoreticky na test obě, protože jsme pořád spolu, ALE že to musí udělat ošetřující lékař v pondělí. To se nám nějak nezdá, doktor nám přece řekl, že ten jen vypisuje neschopenku, a je to tady celé znovu - To ne my, to oni. Chvíli jsem dělala nátlak, že pošlu článek do televize, tak mi slíbili, že si vezmou kontakt a že se nám případně ozve epidemiolog. Tušila jsem, že to je joke. Epidemiolog se neozval.

Dále v telefonátu zaznělo:

Já: K čemu tedy slouží ta hezky medializovaná sanitka pro odběr vzorků, která objíždí volající? HS: Sanitka vyjíždí jen k nejvážnějším případům, například kdybyste už měla takovou dušnost, že budete opravdu v ohrožení života.

Takto to tedy v TV nepodávají. Také je tu tvrzení, že symptomy a průběh nemoci u již hospitalizovaných jsou minimální nebo jsou mezi nimi i lidé bez příznaků (patrně ty vyhledávané osoby). Tak jaký je tedy algoritmus pro test?

Kdo nás tedy vyšetří, máme-li nebo budeme-li mít potíže středního rozsahu, nebo třeba na běžnou nemoc, když máme karanténu pod pokutou 3 mil.? Obvodní lékař nemá dle svých slov vybavení ani prostor objíždět všechny. Hygiena to hází na lékaře. Kdo má tedy poslední slovo, lékař, nebo epidemiolog?

Bludný kruh se točí a točí...

Premiér pak tomu všemu nasadí korunu tvrzením, že zodpovědní spoluobčané jsou ti, kteří se vrátili do ČR již v pátek ve 23:59. No jasně, to jsou ti borci, z nichž většina šla v pondělí pěkně do práce a nejspíš tam jeli metrem nebo vlakem. Kocourkov.

S večerem a blížícím se pondělím pociťujeme zvýšený zájem o naše případy. Ozývají se kolegové z práce a kamarádi se zájmem a nabídkou pomoci. Jsme asi za exoty. Ale je to i milé. Ačkoliv udržujeme osobní kontakty na požadované hladině 0, máme radost z těch tří lidí za oknem, kteří nám přišli zamávat.

Kamarád nám dává za dveře nákup č. 2.

Večer sledujeme briefing Adama Vojtěcha a světe, div se, dozvídáme se další novinky. Již není rozhodující Krajská hygienická stanice, rozhoduje opět obvodní lékař. Zase obecně komunikované nejasné sdělení, zacílené pouze na ty, co se teprve vrací. Musíme se podívat na písemný výstup, tohle se nedá, nedivím se, že novináři pak píší každý něco jiného. I otázky novinářů mi přijdou mimo mísu...

Asi už je ze mě fakt ajťák a potřebuji mít jasné zadání a nebo zdroják

VŠECHNY ZPRÁVY O KORONAVIRU ČTĚTE ZDE

Související články

Další články