Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Pastrňák už stovku v NHL nepřekoná. Jaká je naděje, že se bude hrát MS?

Zdroj: Instagram
+ Další 2 fotografie
MS Hokej
Všechno špatně. Koronavirus se šíří světem a přerušuje jednu sportovní událost za druhou. Od čtvrtka stojí NHL a nejspíš se nebude hrát ani světový šampionát ve Švýcarsku. Mistrovství světa v hokeji je tak ohroženo a je dost pravděpodobné, že se nebude konat.

Miloš Říha před rokem v Bratislavě útočil s českým týmem na zlato. Neuspěl, věřil však, že medailové prokletí prolomí letos ve Švýcarsku. Jenže k tomu zřejmě ani nedostane šanci. Magazín The Hockey News už dokonce informoval o tom, že světový šampionát, který má v květnu hostit Curych společně s Lausanne, je definitivně zrušený.

Zprávu pak ale vyvrátila Mezinárodní hokejová federace (IIHF) „Status ohledně konání turnaje se v současné chvíli nemění,“ stálo v prohlášení. Další zprávy ohledně konání šampionátu se veřejnost má dozvědět v polovině března a konečné stanovisko musí padnout do poloviny dubna, už teď ale každý očekává jasný verdikt – mistrovství světa se hrát nebude.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Kritická situace

Na turnaji se měla představit například Itálie, kde je teď situace okolo koronaviru kritická. Své hráče by zřejmě nepustila ani NHL Navíc samotné Švýcarsko už ukončilo svou hokejovou ligu. Stejně jako Česká republika, Německo, Rakousko, Polsko, Dánsko, Norsko či Slovensko.

„Fakt nevím, co by se muselo stát, aby se v polovině dubna zodpovědně řeklo, že bude šampionát bez problémů. Samozřejmě bych byl šťastný, kdyby turnaj proběhl, jenže celý problém není jen o Švýcarsku,“ řekl na úterním setkání s novináři šéf českého hokeje Tomáš Král

IIHF už navíc několik akcí zrušila a naposledy odvolala i dubnové mistrovství světa hráčů do 18 let, které se mělo hrát v USA. Stopku ve čtvrtek dostala také nejlepší hokejová liga světa NHL, která svůj program zatím přerušila na neurčito.

Český útočník David Pastrňák, jenž je se 48 trefami v čele tabulky střelců celé soutěže, se tak zastavil na 95 kanadských bodech a magická stovka mu (prozatím) unikla.

„Naším cílem je, jakmile to bude možné, pokračovat, abychom mohli sezonu dohrát a nejlepší tým získal Stanleyův pohár,“ uvedl v prohlášení komisionář NHL Gary Bettman. Otázkou však je, zda to bude vůbec možné.

Extraliga bez šampiona

Koronavirus ovlivnil také Tipsport extraligu, která poprvé od roku 1945 nebude mít mistra. „Vláda dnes přijala nouzový stav, který bude platit měsíc. Během té doby není možné pořádat hokejové akce, přičemž totéž platí i po 29. březnu, bylo tedy rozhodnuto o ukončení aktuálního ročníku Tipsport extraligy,“ řekl pro hokej.cz tiskový mluvčí českého hokeje Zdeněk Zikmund.

Základní část ovládli hokejisté Liberce, kteří získali Prezidentský pohár, o titul se ale bojovat nebude. Na pádu Jágrova Kladna se však nic nemění, protože se stihla dohrát základní část. Z Chance ligy pak postoupily České Budějovice.

Vše o koronaviru se můžete dočíst zde.

Související články

Další články