Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vendula Pizingerová koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Češi po návratu z koronavirem zmítané Itálie: Učitelky v Mostě a mladík v Brně jsou v karanténě

Zdroj: archiv
+ Další fotografie
prevence
V Mostě jsou aktuálně kvůli riziku nákazy koronavirem v karanténě tři lidé, kteří se vrátili z italských Benátek. Informuje o tom ČTK. Podle ní jde o dvě kantorky ze střední zdravotnické školy a dítě jedné z nich. V domácí karanténě skončil i mladý muž, který se s horečkou vrátil z italských hor.

Dvě ženy a dítě byly umístěny do domácí karantény poté, kdy byla škole, kde vyučují, doporučena izolace. Učitelky svůj návrat z Itálie nejdříve nahlásily zdravotnické škole, kde působí. Škola se poté obrátila na hygienickou stanici.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

„Vzhledem k tomu, že jde o pedagogy, kteří přicházejí do kontaktu s velkým množstvím studentů, a navíc jde o odbornou střední zdravotnickou školu, kdy v rámci praxe chodí do nemocnice, nařídili jsme domácí karanténu,“ uvedl ČTK ve středu Josef Kočí z mosteckého protiepidemického odboru.

I když riziko nákazy je u nich podle Kočího minimální, v domácí karanténě by měly setrvat dva týdny. Pokud se do té doby neprojeví příznaky nakažení, vrátí se do běžného života.

Podezření v Brně

Stejně tak zůstane v domácí karanténě i dvacetiletý Čech, který byl vyšetřen s horečkou v brněnské Nemocnici u sv. Anny. Mladý muž se vrátil z italských hor, kde se nákaza koronavirem před pár dny prokázala. Proto ho lékaři vyšetřili ve speciálním obleku.

Zřejmě kvůli riziku šíření nákazy nebezpečného koronaviru začali Češi skupovat trvanlivé potraviny. Zvýšený zájem o ně zaznamenalo několik supermarketů i obchodů.

Související články

Další články