Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Migranti vzali zpátečku kvůli koronaviru: Z Evropy utíkají a stojí je to mnohem víc

(ilustrační foto)
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
+ Další fotografie
uprchlíci
Pandemie koronaviru ovlivňuje nejen chod jednotlivých zemí a životy lidí. Kvůli nákaze, která se šíří celým světem, se migranti otáčejí a místo toho, aby utíkali do Španělska a Itálie, míří zpět do své rodné vlasti. Je to i kvůli tomu, že přišli o své zdroje příjmů, když byly zavedeny nouzové stavy. Zpáteční cesta se jim však už tolik nevyplatí...

Migranti dnes zaplatí skoro pětinásobek toho, co platili, když se chtěli dostat do Španělska či Itálie. Pašeráci se totiž velmi rychle přizpůsobili současným podmínkám. "Teď organizují cesty nelegálních marockých migrantů, kteří utíkají kvůli Covid-19 opačným směrem. Tedy ze Španělska do Maroka," citoval španělský deník El País z interního dokumentu Evropské komise.

Bez zdroje příjmu

Většina migrantů pobývajících ilegálně ve Španělsku se často živila pouličním prodejem a po spuštění nouzového stavu přišli o zdroj příjmů. Podle deníku jsou flexibilní i pašeráci, kteří organizují cesty do Itálie I oni podle policejních zdrojů pomáhají migrantům na opačnou stranu.

Pašeráci zdražili

Koncem března vyrazila stovka marockých migrantů na člunech zpět do Maroka. Podle marockého tisku každý z nich zaplatil za cestu 5 400 eur, což je v přepočtu zhruba 145 tisíc korun. Opačným směrem, tedy z Maroka do Španělska, si pašeráci běžně účtují do 1000 eur, jak uvedl deník El País.

Tito Maročané se totiž chtěli vrátit na vlastní pěst, ale kvůli špatnému počasí uvázli na španělském pobřeží, takže museli vyhledat pašeráky a dostat se zpět právě přes ně. Po návratu do Maroka se skrývali před policií, protože jsou možnými přenašeči koronaviru. Maroko kvůli nákaze v půli března uzavřelo hranice, a to i pro své občany. Tato země je totiž třetí nejhůře postiženou v Africe.

Obvyklá migrace pokračuje

I do Alžírska se vrátili někteří jejich občané ze Španělska, kam původně utekli. Podle webu Algerie jsou migranti zadrženi hned po návratu do země, prohlédnuti lékařem a případě umístěni do karantény.

Migrace ale ve Středomoří, tedy i ve Španělsku, pokračuje i obvyklým směrem. Od poloviny března do půlky dubna překročilo nelegálně španělské hranice téměř 830 utečenců z Afriky. Od začátku roku do minulé neděle je to dokonce přes 6000 migrantů, ale i tak je to o čtvrtinu méně než loni.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy