Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Náměstek primátora Petr Hlubuček pro eXtra.cz: Kvůli koronaviru jsem ztratil čich a chuť

Náměstek primátora Petr Hlubuček pro eXtra.cz: Kvůli koronaviru jsem ztratil čich a chuť
Zdroj: Archiv Petra Hlubučka
+ Dalších 6 fotografií
Boj s koronavirem
Náměstek primátora Petr Hlubuček (46) prožil poslední týdny v karanténě, protože se nakazil koronavirem. Kvůli němu také přišel o chuť i čich, zároveň mu únava několik dní komplikovala i práci z domova. Nyní už má testy negativní, o svém boji se zákeřnou nemocí ale promluvil v exkluzivním rozhovoru pro eXtra.

Pane náměstku, jste první den v práci, jak se cítíte?

Už několik posledních dní mi bylo dobře a čekal jsem v izolaci na opakované výsledky testů, které potvrdily, že jsem již COVID-19 negativní. Mám radost, že se mohu vrátit do práce před dnešním zastupitelstvem, kde máme před prázdninami řadu důležitých bodů. Budeme například schvalovat velké projekty protipovodňových opatření v oblasti Troji v celkové výši 130 mil., nebo nové protipovodňové investice na Hostivařské přehradě za 170 mil.

Co bylo nejvíce nepřijemné na průběhu nemoci?

V mém případě šlo o relativně lehký průběh. Nicméně i při tomto lehkém průběhu jsem přišel o čich a chuť. Když najednou pro vás jídlo nemá žádnou chuť a když se na zahradě nadechnete a nic necítíte, tak to není úplně příjemný pocit

Tušíte, kde a jak jste se mohl nakazit?

To nedokážu říct, v rámci pracovního programu potkávám spoustu lidí každý den. Problémem této nemoci je, že se můžete nakazit i od člověka bez příznaků u kterého se nemoc viditelně neprojeví. Hygienická stanice prováděla pátrání, jestli však někoho našla, to nevím.

Jak jste nesl po psychické stránce onemocnění a izolaci? Měl jste v nějaké fázi obavy o

zdraví?

Nebral jsem to určitě na lehkou váhu, ale obavy o zdraví jsem neměl. Na bolest hlavy a teplotu jsem normálně užíval paralen. Objednal jsem si nějaké čínské houby na zvýšení imunity a jedl jsem vitamín D.

Jaký průběh měla nemoc u vás?

Při prvních příznacích jsem okamžitě šel z práce domů. Bolela mě hlava, tak jsem si vzal paralen. Měl jsem také kašel a mírně zvýšenou teplotu. Hned druhý den ráno jsem se nechal otestovat. To se ukázalo jako správný postup, protože se nikdo z kolegů z rady ani z mého okolí naštěstí nenakazil. Za několik dní přišla zmiňovaná ztráta chuti a čichu. Celkový průběh bych přirovnal ke chřipce. Cítil jsem se unavený, měl jsem zvýšenou teplotu, ztratil jsem chuť a čich. U lidí, kteří nemají jiné příznaky je právě ztráta chuti a čichu typickým příznakem. Vir totiž způsobuje zduření sliznic. Nebyl jsem však ani u lékaře, žádný lék na toto virové onemocnění neexistuje, lidská imunita si s tím musí poradit sama. Teď už je mi ale dobře.

Jak reagovala vaše nejbližší rodina?

Reagovali dobře. Moje rodina dobře věděla, že jsem se celou dobu epidemie choval odpovědně a nijak zbytečně neriskoval. To, že se člověk nakazí, si nevyberete.

Jak jste snášel karanténu a co jste dělal během těch dnů? Měl jste sílu a energii pracovat?

První dny karantény mi neustále zvonil telefon, všechna média se o to zajímala. To jsem byl zároveň nejvíce unavený. Vzápětí se mi však udělalo lépe a normálně jsem pracoval

z domova. Dnešní technologie to naštěstí umožňují a v době nouzového stavu jsme takto na magistrátu fungovali zcela běžně. Když jsem nepracoval, tak jsem měl klidový režim a choval se podobně jako při jiném běžném onemocnění. Četl jsem si nebo odpočíval. Upekli jsme i bublaninu z třešní ze zahrady (smích).

Prakticky celé vedení Prahy muselo do karantény. Jak na to reagovali vaši kolegové?

Nikdo z nich samozřejmě karanténu neplánoval, takže to všem změnilo program a jejich plány. Co vím, tak všichni ale zodpovědně dodržovali nařízení hygienické stanice a pracovali z domova stejně jako já. Naštěstí se nikdo z nich nenakazil, takže to dopadlo dobře a pomalu se budeme moci všichni vrátit k běžnému fungování.

Co vzkážete lidem, kteří covid-19 podceňují?

Ať si uvědomí, že jde o jejich zdraví a zdraví jejich blízkých. Koronavirus tady stále je a je potřeba to tak vnímat. Čili aby dodržovali předepsaná opatření hygienické stanice a dodržovali základní hygienická doporučení. To, že se epidemie zdá být na ústupu pořád ale neznamená, že u někoho nemůže být průběh nákazy o poznání težší než byl u mě.

Co vám nemoc dala? Dá se na současné situaci najít něco pozitivního?

Je fajn vidět, kolik přátel a známých si na vás v této situaci vzpomene a vyjádří vám podporu. Naštěstí je však průběh této nemoci u drtivé většiny lidí bez vážných komplikací, stejně jako tomu bylo u mě.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy