Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Češi začali rychle skupovat trvanlivé potraviny: Zájem zřejmě souvisí s koronavirem

Češi začali rychle skupovat trvanlivé potraviny: Zájem zřejmě souvisí s koronavirem
Zdroj:
+ Dalších 5 fotografií
covid-19
Zřejmě v souvislosti s koronavirem a jeho rozšířením po evropských zemích vzrostl zájem Čechů o trvanlivé potraviny a hygienické potřeby. Větší poptávku například po rýži, mouce, těstovinách a dalším zboží zaznamenaly malé i velké obchody. Na online supermarketu s potravinami je vyprodaných několik druhů masových konzerv.

Nový koronavirus s názvem Covid-19 se rozšířil po Evropě. Ke středečnímu dopoledni počet nakažených v sousedním Německu stoupl na 18 osob a v Itálii, kde je nakažených už přes 320 a zemřelo 11 lidí, zejí regály v obchodech prázdnotou.

Covid-19

Virus se objevil v jedenáctimi­lionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. 30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny. Vakcína by mohla být zhotovena za 18 měsíců.

Podle Světové zdravotnické organizace je na vyhlášení pandemie ještě brzy, prý je ale potřeba se na ni připravit. Češi toto doporučení zřejmě uposlechli a pravděpodobně právě kvůli koronaviru začali skupovat trvanlivé potraviny a hygienické potřeby. Zvýšenou poptávku už během úterního večera zaznamenal například řetězec Tesco.

Tesco

„Mám informace z vybraných obchodů, kdy skutečně od včerejšího večera zaměstnanci zaznamenali zvýšený zájem právě o trvanlivé potraviny, těstoviny, luštěniny a konzervy,“ řekl eXtra.cz mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček. „Samozřejmě s tím souvisí zvýšené zásoby zmíněných položek, aby jich byl dostatek a aby se na každého dostalo,“ doplnil.

Albert

Zájem o trvanlivé potraviny se zvýšil i v řetězci Albert. „K určité eskalaci situace došlo hlavně během včerejšího dne, kdy se virus geograficky přiblížil a také více rozšířil po Evropě. Od dnešního rána proto pozorujeme ve velkých i malých obchodech zvýšenou poptávku po trvanlivých potravinách. Prodávají se oleje, mouky, rýže, těstoviny a další suché potraviny,“ uvedl pro eXtra.cz mluvčí Jiří Mareček, který dodal, že byly zvýšeny závozy zboží do prodejen, aby byla poptávka zákazníků pokryta.

Supermarkety a hypermarkety Albert jsou podle Marečka v případě potřeby připraveny poskytnout státním institucím plnou součinnost. Navíc dochází k pravidelným zasedáním firemního krizového štábu. „Také informujeme zaměstnance, aby se chovali v souladu s doporučením Státního zdravotního ústavu. Aktuálně jsme zakázali služební cesty do rizikových oblastí a seznam zemí aktualizujeme v souladu s doporučeními ministerstva zahraničí,“ doplnil Jiří Mareček.

Kaufland

„Zaznamenali jsme zvýšený zájem o trvanlivé potraviny. U těchto produktů může dojít ke krátkodobému nedostatku. Ve spolupráci s našimi dodavateli pracujeme intenzivně na tom, aby byla zajištěna dostupnost zboží v našem řetězci,“ uvedla pro eXtra.cz mluvčí řetězce Renata Maierl.

Rohlik.cz

Na stránkách online supermarketu Rohlik.cz jsou vyprodány některé masové konzervy. „Zájem o konzervy se lehce zvýšil, ale přesná čísla vám říct nemůžu, je to interní informace. Nemohu ani sdělit, od kdy zvýšený zájem registrujeme,“ sdělila webu eXtra.cz operátorka zákaznického servisu.

Souvislost mezi koronavirem a zvýšenou poptávkou po trvanlivých potravinách nelze potvrdit, nicméně řetězce přiznávají, že zájem o určitý typ výrobků stoupl po informaci, že Covid-19 byl zjištěn v Rakousku.

Obavy zákazníků

Stránky Rohlik.cz navštívila v úterý večer i zákaznice Lenka, jejíž domněnky ohledně nedostatku některých potravin jsou jasné. „Včera pozdě večer jsem objednávala na Rohlik.cz a koukám, že polovina mých oblíbených položek byla nedostupná. Říkám si, co to je? A koukám, že šlo o těstoviny, rýži a další trvanlivé věci. Tak mne to hned trklo - lidi se zásobují kvůli koronaviru,“ napsala na sociální síť.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy