Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Klára Samková o smrti Adámka (†3): Soudci rozhodují nespravedlivě i o životě a smrti a vůbec nerozumějí dětem

Klára Samková o tragédii v Krkonoších.
Zdroj: Policie ČR, Profimedia/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
KRITIKA

Tragický případ vraždy a sebevraždy v Krkonoších, kde podle policie matka Jana (†40) uškrtila v lese svého syna Adámka (†3) a následně se oběsila, vyvolává velké vášně. Advokátka Klára Samková vyzvala soudy, aby zveřejnily svůj rozsudek, kterým měly malého chlapce svěřit do výlučné péče otce. „Pokud rozhodly nesprávně, musí dojít ke změně zákonů. Soudy si musí uvědomit, že rozhodují i o životě a smrti, řekla k tomu navíc eXtra.cz.

Klára Samková: Matku mohlo ovlivnit špatné soudní rozhodnutí

Advokátce JUDr. Kláře Samkové se totiž podle jejího vyjádření v jednom diskusním vláknu nezdá, že by matka na první pohled působila tak, že by se o syna nemohla postarat (psali jsme zde). Nechápe proto, proč jí soudy odebraly dítě. O tom informovaly Krimi zprávy.

Co k tomu nyní řekla naší redakci?

„Vůbec nic o tom případu nevím. Jen si myslím, že by bylo správné, aby byl zveřejněný rozsudek, kterým soud svěřil dítě do výlučné péče otci. Je na tom totiž veřejný zájem,“ sdělila eXtra.cz Samková.

„Samozřejmě by tam neměly být citlivé informace typu jméno, příjmení, data narození, bydliště, případně jména svědků, ale tento rozsudek by prostě měl být venku. Došlo tu k nevýslovné tragédii s nezvratnými důsledky a veřejnost má právo vědět, zda se tak stalo na základě pochybení soudů, nebo na základě subjektivního, neodůvodnitelného a neoprávněného jednání matky. To je zásadní rozdíl,“ upozorňuje.

„Každá věc by měla dojít nějakého smyslu. A jestliže v Krkonoších umřelo tříleté dítě, jediným možným naplněním jeho života, jeho smyslu a smyslu jeho smrti, by byla změna právní úpravy, pokud by jednání matky bylo ovlivněné nesprávným rozhodnutím soudu,“ myslí si znalkyně práva. Odborník na psychiatrii považuje případ za následek těžké deprese, jak jsme již psali.

Případ mohou zneužívat otcové i matky, varuje advokátka

„Zveřejněním se zamezí spekulacím. Jinak tu hrozí skutečné zneužití případu všemi směry. Otcové budou tvrdit: ‚Podívejte se, takhle to dopadá, když má dítě matka‘. Na druhou stranu některé matky mohou udělat to samé co dotyčná. Má to specifickou psychologickou diagnózu. Myslím, že se tomu říká násobná sebevražda,“ varuje Samková.

Vražda v Krkonoších

Matka se synem se ubytovala v horském penzionu U Sochorů den po Štědrém večeru, tedy 25. prosince. Na horách měli strávit 5 dnů. 

28. prosince 

Naposledy byla dvojice spatřena 28. prosince, kdy ji nasnímala kamera. Týž den je také viděl jeden muž. "Já ji viděl i s dítětem 28.12. na lanovce na Růžovce. Tam se pak chodí pěšky a je tam hrozný terén. Ten den to tam hrozně klouzalo, ledovka. A měla s sebou i sáňky, takže utéci před manželem asi nechtěla, to spíš se něco stalo nahoře u Růžovky. Ale to už jsem říkal policii," napsal na Facebooku muž, jehož identitu nechceme prozrazovat. Svoje svědectví následně potvrdil i redakci eXtra.cz. "Já ji viděl jenom chvilku, nějak jsem neviděl, že by se chovala divně. Vedla syna za ruku a v druhé ruce měla sáňky," uvedl svědek pro eXtra.cz. 

30. prosince 

O dva dny později přijali policisté oznámení od otce Adámka. "Na obvodním oddělení v Libčicích oznámil muž, že pohřešuje svou 40letou partnerku a společného 3letého syna. Tamní policisté zjistili, že měla odjet osobním vozidlem do Pece pod Sněžkou. Shodou okolností ve včerejších podvečerních hodinách zavolala na obvodní oddělení Pec pod Sněžkou majitelka jednoho z penzionů, že se u ní 25.12. ubytovala žena s malým dítětem, která měla 30.12. v dopoledních hodinách ukončit pobyt. Žena je však nekontaktní, pokoj je uzamčen a její vozidlo stojí před penzionem," uvádí policie na svém webu. Okamžitě se rozjela pátrací akce.

2. ledna 

Nakonec se naplnil nejhorší možný scénář. Dva dny po Silvestru byli oba, matka i chlapeček, nalezeni mrtví. "Odvoláváme pátrání po obou pohřešovaných. Dnes krátce po poledni je našli v lese v oblasti Růžové hory členové horské služby. Bohužel bez známek života. Příčina úmrtí je v šetření," napsala policie. 

3. ledna 

Od předešlého dne se rojilo mnoho teorií, jak k tragédii došlo. Nakonec se zjistilo, že má příběh ten nejhorší možný konec. "Ohledáním nalezených těl vyšetřovatelé zjistili, že se jedná o násilná úmrtí. Jde o podezření z vraždy a sebevraždy. Toto zjištění potvrdil i soudní znalec z oboru soudního lékařství, podle jeho předběžného vyjádření ke smrti došlo 28.12.2022," uvedla mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová na webu Policie ČR.


Více o tématu

K podezření z nesprávného posouzení případu českou justicí ji vedou vlastní letité zkušenosti.

„Rodinné právo dělám 29 let. Soudy si vůbec neuvědomují dopady, které mají jejich rozsudky. Je na čase, aby si to uvědomovat začaly. Rozhodují opravdu o životě a smrti,“ domnívá se advokátka.

Soudy rozhodují nespravedlivě na jednu i na druhou stranu, proti otcům i matkám. Klientům mohu maximálně říkat, co si myslím, jak by měl soud rozhodnout, ale rozptyl v osobních názorech soudců je tak obrovský, že to je až na úrovni hádání z křišťálové koule,“ nebojí se natvrdo charakterizovat své názory na českou justici.

Soudci nevědí nic o dětech?

Soudci nemají vůbec žádné vědomosti z vývojové psychologie. Nedávno jsem byla na městském soudu na odvolačce, kde soud určil střídavou péči dvěma holčičkám, 4 a 6 let. Matka tam říkala: ‚Když holčičky přijdou od otce, mají zničený režim, počůrávají se. Já je uklidňuju. Než jdou zase k otci, dávám je dohromady.‘ Reakce soudce byla, že se ušklíbl a prohlásil: ‚Jsem rád, že jste nezklamala a vytáhla jste pomočování. To říkají všechny matky.‘ U dětí určitého věku jsou to přitom obvyklé fyziologické projevy. Soud to nemůže smést ze stolu tímto dementním argumentem,“ nebojí se Samková tvrdších slov.

Prakticky pořád obhajuji otce, povětšinou jsem na jejich straně, ale biologie je nějakým způsobem nastavená. Existuje tu něco jako vytváření pevné vazby. Takhle jsme se tři a půl miliardy let vyvíjeli a nyní to budeme měnit rozsudky?“ doplňuje.

Neschopnost justice a OSPOD?

Soudy vůbec nejsou schopny rozlišit, kdy ten jeden rodič, a to říkám genderově neutrálně, řeší své problémy s expartnerem a nikoli problémy onoho dítěte. V momentě, kdy zároveň s opatrovnickým sporem běží spor i o společné jmění manželů, tak se vůbec není o čem bavit. Opatrovnický spor pak vůbec není o zájmech dětí,“ dodala pro eXtra.cz JUDr. Klára Samková s tím, že ani Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) dětem nepomáhá, jejich pracovníky kvůli údajně špatné kvalifikaci (chybějí jim prý znalosti rodinného práva a psychologie) označuje za „ubožáky“. Upozorňuje ale na to, že na vině nejsou samotní zaměstnanci OSPODu, ale podle jejího názoru celkově špatně nastavený systém rozhodování o rodinném právu.

Pokud i vy máte psychické potíže či jakékoliv trápení, nečekejte a využijte pomoci odborníků. Obrátit se můžete například na Linku bezpečí 116 111, na Linku první psychické pomoci 116 123, na Centrum krizové intervence 284 016 666 nebo na Linku pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí) 116 006. Služby jsou poskytovány zdarma a nonstop.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy