Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

VELKÝ PŘEHLED ZMĚN: Jak to bude s rouškami od 1. září

VELKÝ PŘEHLED ZMĚN: Jak to bude s rouškami od 1. září
Zdroj: archiv
+ Další 3 fotografie
přehled
S příchodem prvního školního dne se do života Čechů vracejí i roušky. Mimořádné opatření, které zavádí povinnost ochrany dýchacích cest, se od 1. září vztahuje na některé vnitřní prostory a zejména veřejnou dopravu. Kde všude budete muset mít roušky a kde naopak platí výjimky?

Koronavirus je stále mezi námi a musíme tak dbát na ochranu nás a lidí kolem. „Roušky zavádíme od 1. září plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Nicméně všude tam, kde se pohybuje mnoho různých lidí a nejde dodržovat bezpečný odstup, roušky doporučujeme. Nyní je zásadní, aby lidé nezapomněli, že virus mezi námi je a jen tak nezmizí," říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministr dále dodává, aby lidé dodržovali základní hygienická pravidla – mytí rukou, rozestupy od ostatních a roušky.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Kde roušky mít musíme:

  • Zařízení zdravotních a sociálních služeb (nemocnice, ambulance, polikliniky, domovy pro seniory, stacionáře, lékárny a další zařízení).
  • Úřady (místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel).
  • Veřejná doprava (MHD, meziměstská doprava, taxislužby a další).
  • Vnitřní hromadné akce nad 100 osob.
  • Volební místnosti.

Situace ve školách

A jak to bude ve školách? Hygienici sice doporučili nosit roušky ve společných prostorách vyjma učeben ve školách, ředitelům pražských škol však dali na vybranou, kde nošení ústenek zavedou.

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová upozornila v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví, že i nadále platí nezbytné výjimky nosit roušku. Týká se to dětí do dvou let, osob s poruchou intelektu, řidičů veřejné dopravy či uživatelů v zařízeních sociální péče a v některých dalších případech.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Přehled všech platných výjimek:

  • Děti do dvou let věku.
  • Snoubenci v průběhu sňatečného obřadu a další osoby tomuto obřadu přítomné a osoby činící prohlášení o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, a další osoby tomuto prohlášení přítomné.
  • Osoby po dobu nezbytně nutnou pro pořízení jejich portrétní fotografie, popř. fotografie novomanželů, včetně společné fotografie s členy domácnosti a dalšími blízkými osobami.
  • Pohyb a pobyt v prostorech lázeňských a léčebných bazénů.
  • Osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu.
  • Pacienti, jsou-li hospitalizovaní ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče a je-li to potřebné pro poskytování zdravotních služeb, zdravotnické pracovníky po dobu nezbytně nutnou, je-li to potřebné pro poskytování zdravotních služeb.
  • Uživatele sociálních služeb v zařízeních sociálních služeb, kterými jsou týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, a v zařízeních poskytujících odlehčovací sociální služby v pobytové formě.
  • Další případy zřetele hodné, které stanoví poskytovatel zdravotních nebo sociálních služeb nebo ošetřující lékař pro pohyb a pobyt ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.
  • Osoby cestující v prostředcích veřejné dopravy a v autobusech i v rámci jiné než veřejné dopravy po dobu nezbytně nutnou ke konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů.
  • Osoby řídící vozidlo veřejné dopravy nebo autobus i v rámci jiné než veřejné dopravy, kdy nejsou v přímém kontaktu s cestujícím při jeho odbavení.
  • Soudce, přísedící, státní zástupce, obviněné a jejich obhájce, účastníky civilních, správních a ústavních soudních řízení a jejich zástupce, svědky, znalce, tlumočníky a další osoby, o kterých tak rozhodne soud, a to v místě a době soudního řízení.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy