Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Ve středu padl nový rekord: Počet nakažených koronavirem přesáhl 2000

Ve středu padl nový rekord: Počet nakažených koronavirem přesáhl 2000
Zdroj:
+ Další 4 fotografie
nový rekord
Počet nakažených koronavirem stále roste, ve středu přibylo rekordních 2139 nových případů. V posledních dvou týdnech hygiena evidovala přes tisíc nakažených denně, v úterý jich bylo něco přes 1700. Kvůli rozšiřující se nákaze vláda zavádí nová opatření a přicházejí i další změny - primátor Zdeněk Hřib redakci eXtra prozradil, co hrozí na školách.

S koronavirovým onemocněním se v Česku potýká přes 17 tisíc pacientů a počet dále roste. Středa si zatím drží rekord v denním počtu nakažených, hygienici evidují 2139 nových případů za jediný den. Už v podvečerních hodinách se číslo pohybovalo kolem 1800. Nákaza si navíc vybrala další čtyři oběti, které jí podlehly. Zvedá se také počet hospitalizovaných pacientů. V nemocnicích v současné době leží 388 nemocných, 81 z nich je připojeno na plicní ventilaci.

Jak se chovat v restauraci a baru?

Ministerstvo zdravotnictví také upřesnilo pravidla pro nošení roušek v restauracích a barech. Nově platí, že zákazníci nemusí mít roušku, jen pokud jedí nebo pijí u stolu. Zákazník tedy může odložit ochranný prostředek pouze ve chvíli, když sedí na židli, lavici, barové stoličce u stolu nebo barového pultu a konzumuje či pije. "Připomínám, že odložit roušku můžeme jen u stolu ve chvíli, kdy konzumujeme jídlo či nápoje. Při pohybu po provozovně je nezbytné mít roušku vždy na sobě," uvedl Adam Vojtěch (ANO).

Více o tématu

Na tak vysoká čísla reagovala vláda. Ve středu se měla konat tisková konference, kterou však Adam Vojtěch odložil až na čtvrtek krátce po poledni. I tak přišel s novým opatřením, které se týká všech hromadných akcí. Rizikové mohou být například kluby a diskotéky. Ministerstvo zdravotnictví zakazuje vnitřní akce na stání pro více než 10 lidí, platí to od pátečních 18:00. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce.

Roušky mohou přijít i do tříd ve školách

Změny zřejmě přijdou i do škol. Všichni studenti musí mimo třídu nosit roušku, tudíž kromě učeben ji mají nasazenou například na chodbě nebo na toaletách. To se ale může brzy změnit, jak redakci eXtra potvrdil primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib

„V Praze v současné době zvažujeme další kroky, které by pomohly řešit stávající situaci s výrazným nárůstem případů covid-19 ve školských zařízeních, a to jak mezi studenty, tak pedagogy. Nošení roušek ve školních učebnách se v tuto chvíli zdá být jedním z možných opatření. O tomto opatření budeme diskutovat zítra před jednáním Zastupitelstva hlavního města Prahy za přítomnosti ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové,“ uvedl primátor Hřib.

Němci mají pravidla i pro Středočechy

Mezitím stihlo Německo zařadit do svého rizikového seznamu i Středočeský kraj. Pro Středočechy tak bude platit, že pro vycestování do země musí být předložen negativní test na koronavirus, nebo je čeká karanténa. Informoval o tom Institut Roberta Kocha. Česko je na tom navíc mnohem hůř než osmkrát lidnatější Německo. Před Českou republikou je už jen Španělsko a Francie.

Ministr vnitra Jan Hamáček se také vyjádřil k posledním rekordním nárůstům nakažených. Podle něj začíná být růst exponenciální a na konci září už může být i 8 tisíc nakažených denně a desítky tisíc nemocných dohromady. Mohlo by to ohrozit i zdravotnický systém. Adam Vojtěch na ta čísla také reagoval, podle něj bude počet nakažených stále stoupat.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy