Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nejvyšší nárůst nakažených od poloviny listopadu: Kde se koronavirus šíří nejrychleji?

(ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia
koronavirus
Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 i podíl pozitivních testů v Česku byly v pátek nejvyšší přibližně od poloviny listopadu. Přibylo 8800 nakažených, což bylo o zhruba o 2600 více než předchozí pátek a nejvíce za den od 11. listopadu. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů v pátek dosáhl 27,7 procenta, což je nejvíce od 14. listopadu.

Počty nakažených i podíl případů na počtu testů se na přelomu října a listopadu dostaly na rekordní úroveň. Denně tehdy bylo až přes 15 000 nově nakažených a podíl pozitivně testovaných se dostal nad 38 procent. Poté začal nárůst počtu nakažených zpomalovat, ale v poslední době šíření nemoci opět zrychluje.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno asi 619 000 nakažených, z nichž 10 271 zemřelo. V pátek zemřelo 54 lidí, ale údaje o úmrtích ministerstvo zpětně navyšuje. V předchozích dnech se počty zemřelých pohybovaly kolem stovky denně.

Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku se dále drží na nejvyšším, pátém stupni. V sobotu je stejně jako v pátek na 76 bodech ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. Oficiálně je PES, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření covidu-19, z rozhodnutí vlády od pátku na čtvrtém stupni.

Klesl počet hospitalizovaných

Třeba množství lidí, kteří s covidem-19 skončilo v nemocnici, v pátek mírně pokleslo. Proti čtvrtku se snížilo zhruba o osm desítek na 4694 hospitalizovaných, z nichž bylo 589 ve vážném stavu. Aktuálně nemocí trpí asi 77 000 lidí. U většiny z nich má covid-19 mírnější průběh, v nemocnici je aktuálně jen 6,1 procenta ze všech aktuálně nemocných.

Nejvíce se nákaza v posledních dnech šířila na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo přes 617 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhý nejvyšší nárůst případů byl zaznamenán na Kroměřížsku, a to 579 na 100 000 obyvatel.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy