Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci válka na Ukrajině Survivor 2024

Pošta seniorům posílá znehodnocené roušky. Mohou být nebezpečné, varují odborníci

Obálky s rouškami a respirátorem pro seniory nevypadají bezpečně.
Zdroj: archiv I. Hynka
+ Dalších 6 fotografií
AFÉRA
Jako by v posledních měsících platilo, že na co sáhne kabinet Andreje Babiše v souvislosti se zdravotními pomůckami, to se mu nepovede. Nejnovější případ jsou zdravotnické pomůcky a respirátory, které chce stát poslat důchodcům. Jenže je k distribuci připravuje v rozporu se zákonem.

Znehodnocené roušky

Sociální sítě už zaplavují fotografie z přípraven, na nichž je vidět, že obálky, do kterých pracovníci či brigádníci České pošty strkají pět roušek a jeden respirátor, jsou různě pootevřené a i jinak poškozené.

„Takhle je to velké zdravotní riziko, může se tam po cestě dostat cokoli. Navíc ne každý má velkou schránku a víme, jak jsou to někteří pošťáci schopní do schránek schopní narvat i násilím. Hrozí, že hlavně respirátory senioři dostanou do rukou znehodnocené nebo infekční,“ zlobí se lidé v diskusích.

Pošta porušuje zákon

Na mnohem závažnější problém ale upozornil Zdravotnický deník. Ten si všiml toho, že pracovníci pošty roušky před vložením do obálek vyndavají z originálního balení a ještě se tím na sociálních sítích bezelstně chlubí.

Podle deníku, kterému šéfuje bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, je rouška zdravotnický prostředek. A o nich zákon říká, že pokud nemají originální obal a chybí k nim návod, jsou nepoužitelné a měly by být zlikvidovány.

Povinná likvidace

To skutečně specifikuje paragraf 43 zákona o zdravotnických prostředcích. V písmenu c konkrétně popisuje nemožnost distribuce zdravotnického prostředku, pokud bylo porušeno jeho originální balení, popřípadě chybí nebo není čitelné označení na obalu.

„Na cestě mezi výrobcem a koncovým uživatelem by v žádném případě nemělo dojít k poškození či dokonce odstranění originálního obalu zdravotnického prostředku. Zároveň musí být konečnému uživateli dodány společně s danými rouškami i veškeré informace od výrobce, které se týkají správného použití,“ vysvětlil Zdravotnickému deníku právníka Jakub Král, který je expertem na zdravotnické prostředky.

Pošta je v tom nevinně

V opačném případě podle něj o povinnosti takové znehodnocené roušky odstranit hovoří paragraf 76 zmíněného zákona, odstavec první, písmeno c.

Česká pošta se brání tím, že nemohla jinak, když roušky přišly v balení po padesáti kusech a nikdo jí nedal žádné pokyny, jak s rouškami zacházet.

Inspektoři už případ šetří

Na problém už se zaměřil i dozorující orgán Státní ústav pro kontrolu léčiv, který v pondělí zahájil kontrolu. Právě jeho inspektoři mají pravomoc distribuci znehodnocených roušek okamžitě zakázat, zatím však běží vesele dál. Je otázka, jestli vůbec jedna státní organizace půjde proti druhé.

Na přislíbené vyjádření SÚKLu momentálně čekáme, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nebere telefon. Nemohl tak vysvětlit, jak stát může vyžadovat po někom dodržovat jakákoli opatření, když samotné vedení země nedodržuje platné zákony.

Vážné nebezpečí pro seniory

Pokud se ale distribuce nezastaví, hrozí kvůli posílání znehodnocených roušek (řada pracovníků České pošty neměla při práci rukavice či ústenky) různá zdravotní rizika a je otázka, jestli seniorům jejich používání nemělo rovnou striktně nedoporučit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy