Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

V neděli přibylo 1509 nakažených: Česko je ve čtvrtém stupni, pandemie je na ústupu

V neděli přibylo 1509 nakažených: Česko je ve čtvrtém stupni, pandemie je na ústupu
Zdroj:
koronavirus
Denní nárůsty nově nakažených stále klesají, v neděli laboratoře odhalily 1509 pozitivních případů. A ačkoliv má Česko v systému PES vydaným ministerstvem zdravotnictví nově 67 bodů, stále zůstává ve čtvrtém stupni. S tím přichází i zmírnění některých omezení, jako je například posunutí zákazu vycházení nebo otevření obchodů.

Za neděli laboratoře prokázaly 1509 nových případů, nejméně od 28. září. Proti minulé neděli je to zhruba o 400 méně. Celkem se od března nakazilo přes 492 000 lidí, čtyři pětiny se vyléčily a 7196 pacientů s koronavirem zemřelo. Aktuálně se s nemocí potýká asi 87 000 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Skóre v protiepidemickém systému PES, podle kterého se v Česku mění opatření proti onemocnění covid-19, stouplo k dnešku na 67 bodů, nadále ale zůstává ve čtvrtém stupni. V předchozích čtyřech dnech bylo 62.

Šíření nákazy v posledních zhruba dvou týdnech oslabuje. Ještě na přelomu října a listopadu stoupaly denní přírůstky nakažených až k 15 000, v minulém týdnu nárůst jen jednou překročil 6000. Vláda proto v pátek rozhodla, že země se od pondělí v systému PES posune z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého i formálně. Od pondělí tak v Česku zmírňují některá omezení, která vláda proti šíření koronaviru zavedla.

S počtem nakažených ubývají i hospitalizovaní

S poklesem nových případů ubývá i hospitalizovaných s nemocí covid-19, v sobotu bylo v nemocnicích 5421 pacientů, o 680 méně než v pátek. Ve vážném stavu bylo 839 lidí. Klesají i denní počty zemřelých, třetí den po sobě se drží pod stovkou. Při následujících aktualizacích se ale čísla mohou ještě zvýšit. Během listopadu se celkové množství úmrtí překročením sedmitisícové hranice zdvojnásobilo.

Nákaza je v současné době nejvíce rozšířená na Havlíčkobrodsku, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali zhruba 596 nakažených na 100 000 obyvatel. Následuje Svitavsko se 465 případy a Chrudimsko s Pelhřimovskem, kde se nákaza za poslední týden prokázala shodně u 431 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Relativně nejlépe je na tom Trutnovsko s 87 nakaženými na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

Systém PES vydaný ministerstvem zdravotnictví

Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií. Výpočet skóre vychází z hodnoty reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100 000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle výše skóre je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření. Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 76 bodech.

Pokud se vypočítané číslo rizikového skóre dostane do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Poté změnu vyhodnotí expertní tým ministerstva zdravotnictví a navrhne vládě opatření zmírnit nebo zpřísnit.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy