Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

V neděli přibylo ani ne tisíc nakažených: Adam Vojtěch padl, zavírání škol je otázkou času

V neděli přibylo ani ne tisíc nakažených: Adam Vojtěch padl, zavírání škol je otázkou času
Zdroj: Pixabay
+ Další 3 fotografie
Shrnutí
Třetí zářijový víkend se nesl v duchu nižšího denního nárůstu počtu nakažených. V sobotu sice přesáhl dva tisíce, ale v neděli se nedostal ani na tisícovku. Stále se však jedná o zpřísnění jednotlivých opatření a mluví se hlavně o školách. Prezident Asociace ředitelů ZŠ a ředitel Masarykovy ZŠ v pražských Klánovicích Michal Černý vylíčil, jak to bude se základními školami. V pondělí Adam Vojtěch šokoval tím, že oznámil svou rezignaci.

Poslední dva týdny byly, co se týče denních nárůstů nakažených, velmi náročné. 17. září přibylo dokonce přes 3000 nakažených, což byl opravdu šok. O víkendu se tak vysoká čísla neevidovala. V sobotu sice přibylo 2044 nakažených, ale v neděli se počet nových případů dostal na "jen" 985.

Minulý týden vláda informovala o uzavření vysokých škol a o tom, že se budou studenti učit distančně. Stále zůstává otevřená otázka, jak to bude se středními a základními školami. Prezident Asociace ředitelů ZŠ a ředitel Masarykovy ZŠ v pražských Klánovicích Michal Černý pro Právo uvedl, že "je jen otázkou času, než se uzavřou i druhé stupně základních škol".

Právě kvůli číslům z posledních dnů začala vláda zvažovat obnovení krizového štábu. V pondělí v 10 hodin dopoledne začne jednání vlády, kde se toto téma bude probírat. Adam Vojtěch však ještě předtím svolal brífink, na kterém oznámil, že ve funkci ministra zdravotnictví končí.

Opatření v souvislosti s koronavirem

Hygienici ze Středočeského kraje rozhodli o tom, že od 21. září bude povinné nosit roušku na venkovních hromadných akcích, kde bude více než 100 účastníků.

Jak se chovat v restauraci a baru?

Ministerstvo zdravotnictví také upřesnilo pravidla pro nošení roušek v restauracích a barech. Nově platí, že zákazníci nemusí mít roušku, jen pokud jedí nebo pijí u stolu. Zákazník tedy může odložit ochranný prostředek pouze ve chvíli, když sedí na židli, lavici, barové stoličce u stolu nebo barového pultu a konzumuje či pije. "Připomínám, že odložit roušku můžeme jen u stolu ve chvíli, kdy konzumujeme jídlo či nápoje. Při pohybu po provozovně je nezbytné mít roušku vždy na sobě," uvedl Adam Vojtěch (ANO).

Více o tématu

Kdykoliv se Čech ocitne v uzavřeném prostoru, musí si nasadit roušku. Je jedno, zda jde o restaurace, nákupní centra nebo o chodby v panelových domech. Roušky navíc mají mít i žáci ve svých učebnách, ačkoliv tomu tak zpočátku nebylo.

Velmi omezeny byly také hromadné akce. Od páteční 18. hodiny platí, že se na vnitřních akcích smí vyskytnout jen 10 stojících lidí, všichni ostatní musí mít svá místa na sezení. Zároveň od stejného dne i hodiny platí, že Pražané nesmí navštěvovat nikoho v nemocnici či v sociálních zařízeních.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy