Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Spadla klec: Karlos Vémola je trestně stíhán za kšeftování s tygry, hrozí mu 3 roky basy

Karlos miluje zvířata.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
+ Dalších 6 fotografií
vémola v průšvihu

Je to prý největší milovník zvířat, ale policie ho stíhá za údajné kšeftování s chráněnými bílými tygry. MMA bijec Karlos Vémola (37) byl podle důvěryhodných informací eXtra.cz obviněný z trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a bylo proti němu zahájeno trestní stíhání. Hrozí mu až tři roky basy. Kriminalisté nemají žádné pochybnosti o tom, že Vémola spolu se třemi kumpány tento čin spáchal.

Karlos Vémola: Policie ho obvinila z trestného činu

Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. To je čin, který měl podle policie spáchat bijec Karlos Vémola.

Ale není v tom sám, obviněny byly celkem čtyři osoby.

Policie Vémolu viní, že si v květnu či červnu 2022 opatřil mládě bílého tygra, aniž bylo papírově v pořádku. Pojmenoval ho Šarlota. „Policie staví na tom, že jako zkušený chovatel lvů věděl, že u tygříka nikdy nebude moci prokázat původ,“ sdělil naší redakci zdroj důkladně seznámený se stavem vyšetřování. Pochopitelně si ale nepřál být jmenován.

Zvíře měl nejdřív předat kamarádovi T. L., ten mu po pár týdnech oznámil, že zvíře už nemůže dál přechovávat, tak měl Vémola kontaktovat dalšího člověka, P. P., aby si ho od něj odkoupil. Dle detektivů za něj zaplatil 145 tisíc korun. „V poznámce platby na Vémolův účet stálo: ‚Vracím na kafe‘,“ připomíná zdroj.

Lež, která nevyšla

Podle policie je jedním z Vémolových prohřešků to, že podle Zákona o obchodování s ohroženými druhy nedostal výjimku k obchodování, přesto měl ale s chráněným zvířetem kšeftovat.

Zhruba ve stejné době jako Šarlotu si měl Vémola podle strážců zákona pořídit dalšího tygříka, toho pojmenoval Antonie Ramba. Ani ohledně ní ale neměl mít v pořádku doklady. Proto na Instagramu dělal, že má šelmičku jen půjčenou, a požádal o pomoc A. Š., prý z důvodu legalizace původu mláděte, protože muž má na sebe registrované hned 4 tygry. „Antonii Rambu měl vydávat za potomka svých zvířat. Tvrdil, že mládě zničehonic jednou našel u tygrů,“ sděluje náš informátor.

V srpnu minulého roku skutečně došlo k registraci mláděte. „Když u Karlose proběhla domovní prohlídka, oháněl se darovací smlouvou, zákonnost držení mláděte dokládal registrací jeho a jeho údajných rodičů. Policie ale není hloupá: odebrali vzorky srsti zvířat a z DNA pak na základě znaleckého posudku vyšlo, že udávaná zvířata žluto-černého zbarvení nikdy nemohla být rodiči Antonie Ramby. Neprokázal tak její původ,“ pokračuje pramen obeznámený s průběhem vyšetřování.

Vémola podle strážců zákona „v rozporu se zákonem přechovával, zprostředkovával, nabízel a sobě a jinému opatřil exemplář druhu přímo ohroženého vyhubením nebo vyhynutím“. A za to mu nyní hrozí v případě prokázání viny tři roky basy.

Věděli, že jednají nelegálně

Čtveřice podle vyšetřovatelů moc dobře věděla, že se chová nezákonně.

„Jinak už jsem viděl fotečku tygříka a budeš mít doma pěknýho albínka. Ten je krásnej náhodou. Hele, bazének mu tam uděláš, pěkně z těch peněz, jak nechodíš na ty obědy. Výběh mu tam uděláš. Sice je všechno zakázaný, jak mi Kája řekl, ale to nějak zprovozníš, ty tam máš dobrý sousedy,“ psal jeden z obviněných druhému.

Když začalo vyšetřování a na pisatele předchozí zprávy udeřili celníci, kteří se původně případem zabývali, než ho předali kriminálce, začal naléhat na Karlose ohledně zlegalizování mláděte Šarloty, protože k ní neměl „legální papíry“. „Kámo, zpacifikuj si ty zmr*y kolem sebe, vole, ty vždycky přitáhneš nějakýho píč*se, vole…“ psal tehdy proto dalšímu z party Vémola.

K řešení je i nyní, po obvinění, ale ještě řada dalších věcí. „Policisté našli u Karlose fotku hned čtyř mláďat. Dvě identifikovali jako Šarlotu a Antonii Rambu, pátrá se po tom, jak skončily další dvě,“ dodal zdroj. Již dříve se objevily dosud nepotvrzené spekulace, že mláďata mohla být prodána na čínskou medicínu.

Vémola: Zvířata miluju

Trestní stíhání probíhá, nicméně policie ho zatím nechce komentovat. Možná se jí ještě nepodařilo obeslat všechny obviněné. „Případ řešíme, ale v současné fázi nemůžeme být konkrétnější, uvedla pro eXtra.cz mluvčí středočeských policistů Vlasta Suchánková.

Sám Karlos po domovní prohlídce u sebe doma samozřejmě tvrdil, že svědomí má čisté jako čerstvě napadaný sníh.

Jsem velikej milovník zvířat. Chovám je proto, že je miluju, dělám pro ně možný i nemožný. Dokončil jsem kurz řádného chovatele, který má v Česku jen několik desítek lidí. Taky mám povolení na chov lvů, tygrů a krokodýlů, mám schválené výběhy. Prostě podle mého nejlepšího vědomí a svědomí mám všechno tak, jak má bejt,“ citoval z vyjádření Karlose tehdy Blesk. Jestli k lásce ke zvířatům patří podle něj i jejich nelegální obstarávání a prodej, to už neuvedl.

Karlose jsme stran jeho trestního stíhání kontaktovali, do vydání článku ale na naše dotazy nereagoval.

O případu již brzy přineseme další informace.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy