Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Karlos Vémola porušil snad všechno, co porušit šlo: Odborník o chovu bílých tygrů a co zakazuje zákon

Karlos Vémola a jeho nové tygří mládě.
Zdroj: Renata Bušková/eXtra.cz, se souhlasem Karlose Vémoly/koláž eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
kauza

Žádná omluva neexistuje. Když se ukázalo, že mlátička Karlos Vémola (37) čelí trestnímu stíhání za údajné přechovávání a prodej bílých tygrů, v diskusích se rozjely divoké teorie o tom, že tato zvířata vlastně ani chráněná nejsou. Že jde jen o jakousi vadu, a že když se o ně sportovec stará, je vše OK. Jenže všechno tohle pro eXtra.cz vyvrátil odborník z České inspekce životního prostředí.

Karlos Vémola a jeho problém s bílými tygry: Co všechno bylo špatně

Sportovec Karlos Vémola už pár týdnů čelí trestnímu stíhání kvůli nelegálnímu chovu bílých tygrů. O jak moc velký problém jde?

„Chov tygrů má v principu dva aspekty: ochranářský a veterinární. Na barvě tygra, formě nebo poddruhu přitom nezáleží. Z pohledu ochrany ohrožených druhů je nutné prokázat legální původ zvířat a obchod a přesuny s nimi provádět pouze s příslušnými náležitostmi a povoleními (jde například o nezaměnitelné označení exempláře, výjimku ze zákazů obchodní činnosti, vývozní povolení, dovozní povolení, potvrzení k přemístění, potvrzení o putovní výstavě, registrace, vedení záznamů o chovu a obchodu a další). Podle předpisů úmluvy CITES je pak exemplářem nejenom živé zvíře (rostlina), ale také kadáver nebo jakákoli jeho oddělená část (lebka, zub, kůže, dráp a podobně),“ vysvětluje pro eXtra.cz odborník z České inspekce životního prostředí RNDr. Jindřich Novák.

Karlos Vémola ale papíry v pořádku neměl. Doložil doklady o rodičích, DNA testy ale dokázaly, že tato zvířata jimi být nemohla.

Bílý tygr je taky chráněný, Terminátor má smůlu

„Protože tygr je zařazen do přílohy A nařízení Komise (EU) 2021/2280, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 338/97, tedy jedná se o druh, kterému buď hrozí vyhynutí, nebo je natolik vzácný, že jakýkoli objem obchodu by ohrozil přežití druhu, je i k vývozu, dovozu a obchodování s částmi tygrů potřeba získat rovněž příslušná povolení a prokázat legální původ těchto částí,“ přidává expert.

„Z aspektu veterinárního je tygr zvířetem vyžadujícím zvláštní péči, k jehož zájmovému chovu je potřeba povolení krajské veterinární správy, která posuzuje splnění požadavků zvířat s ohledem na sociální aspekty, životní prostor a další podmínky chovu. Dále je zakázáno mimo jiné jejich rozmnožování (vyjma rozmnožování v zoo a v záchranných chovech) a výcvik za účelem cirkusových, varietních a divadelních představení,“ doplnil.

Takže žádná obrana fanoušků Karlose Vémoly, že se umí starat o šelmičky, takže se vlastně nic tak hrozného nestalo, když u něj našli tygří mládě s falešnými papíry a když měl podle policejního obvinění další mládě prodat kamarádovi. Zákon se na to dívá přísně. Hrozí mu pokuta, podmínka, ale také až tři roky vězení.

Uvidíme, jak se bude případ Karlose Vémoly vyvíjet a čím bude argumentovat u případného soudu. Že by se mohl bránit tím, že bílí tygři ve skutečnosti chráněni nejsou, ale podle odborníků vůbec nehrozí.

​Velmi zajímavé a podrobné vyprávění odborníka Jindřicha Nováka o bílých tygrech, jejich původu, chovu a o mnoha dalších aspektech, které se jich týkají, najdete v našem předchozím článku.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy