Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Olympijský vítěz popsal svůj boj s koronavirem: Strašnější nemoci jsem v životě nečelil

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
nákaza
Nákazu novým typem koronaviru prodělal i plavecký olympijský vítěz Cameron van der Burgh (31), který o ní mluví jako jedné z nejhorších životních zkušeností. "Nejhorší virus, jakému jsem kdy čelil," uvedl muž, který se celý život věnuje sportu. Samotného zaskočilo, co s jeho tělem provedla zákeřná nákaza...

Jihoafrický reprezentant, který předloni končil kariéru, má po čtrnáctidenním boji s nemocí COVID-19 už jen mírnější příznaky. Ale promluvil o tom, co se s ním během nákazy dělo.

"Nejhorší virus, jakému jsem kdy čelil. Přitom jsem mladý, žiji zdravě a jako sportovec a nekuřák mám silné plíce. Nejhorší příznaky, zejména vysoká horečka, už odezněly, ale pořád kašlu a jsem nesmírně unavený. I normální chůze mě vyčerpá na několik hodin," napsal na Twitteru o svém průběhu nemoci COVID-19

Člověk odpadne fyzicky

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Je přesvědčen i o tom, že sportovci, kteří prodělají nákazu, se nezvládnou připravit do červencového začátku olympijských her v Tokiu. "Ta kondiční ztráta je nezměrná. Samozřejmě čím blíž k hrám, tím by to bylo horší. Ale pokud by se i s příznaky snažili pokračovat v tréninku, byl by to ohromný risk," podotkl.

Van der Burgh vyhrál na OH v Londýně 2012 "prsařskou" stovku, v roce 2016 v Riu byl druhý. Ze světových šampionátů má šest zlatých medailí.

Související články

Další články